Zjistěte, proč fungují věkově nesourodé svazky | DámskýDeník.cz

Máte po svém boku staršího partnera? Měli byste, dle odborníků je to klíč k úspěšnému vztahu

Ačkoliv se předpokládá, že je muž v průměru o dva až tři roky starší než partnerka, není tomu vždy tak. Odborníci ukazují, proč skvěle fungují i věkově velmi nesourodé vztahy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V některých kulturách jsou věkově nevyrovnané partnerské vztahy běžné, v jiných méně. Faktem však zůstává, že i v západní kultuře se začaly tolerovat vysoké věkové rozdíly mezi partnery. Běžnější je situace, kdy je muž výrazně starší než žena. Ovšem výjimkou přestaly být i páry, v nichž je o řadu let starší partnerka. Podle několika studií pak takovéto dvojice tvoří velmi stabilní svazky. Odborníci nyní zveřejnili důvody, proč tomu tak je.S vysokým věkovým rozdílem má zkušenost řada lidí

Předtím, než vědci zveřejnili své závěry, provedli průzkum napříč společností. Ukázalo se, že řada lidí má s věkově nesourodými vztahy osobní zkušenost. Ačkoliv většina byla či je v těchto vztazích spokojená, najdou se i ti, kteří by do takového vztahu podruhé nevstoupili. Někteří respondenti zdůrazňovali obohacení svého kulturního života, rozvoj koníčků a zájmů. Jiní nebyli spokojení s rozdílným hudebním či filmovým vkusem svého partnera.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Vztahy, kdy je v páru starší žena, se v dnešní době pomalu etablují

V případě vysokého věkového rozdílu začínají být leckdy zřetelné mezigenerační problémy. Řada z dotázaných uvedla, že si nerozuměla s přáteli svého partnera, popřípadě nechápala partnerovu motivaci k různým činům. Opět další z respondentů takovéto problémy nezažívali, naopak, ve věkově nesourodém svazku žijí řadu let a jsou velmi spokojení. V případě, že narazí na oblast, kde se nechápou, situaci odlehčí, čímž se jim zpestří partnerský život.

Důvody, proč věkově nesourodé svazky fungují

Možná jste se někdy zamýšleli, jak je možné, že vztahy, kdy je jeden z partnerů výrazně starší než druhý, fungují. Důvodů je hned několik. Prvním je ten, že tento typ vztahu udržuje oba z partnerů spokojené. Minimálně na začátku vztahu jak muži, tak ženy oceňují své mladší partnery. Ženám „zajíček“ dodává pocit sebevědomí a burcuje je k aktivitě. Muži po boku mladší partnerky rovněž pookřejí, nabudou sebevědomí a zároveň uspokojí potřebu někoho ochraňovat.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Řadu spokojených manželství tvoří páry, které jsou věkově velmi nesourodé

Druhým důvodem je širší všeobecné přijetí takovýchto párů. Ačkoli je stále hůře akceptováno, je-li ve vztahu výrazně starší žena, věkově nesourodé páry se postupně stávají běžnými. Co se týče párů stejného pohlaví, tam jsou vysoké věkové rozdíly mnohem častější, než je tomu u heterosexuálních párů. Naštěstí se jak homosexuální páry, tak ty, kdy je žena starší než její partner, pomalu etablují jako běžná součást společnosti. A co vy, byli (nebo jste) ve věkově nesourodém svazku?

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 661 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Prodej hrnčířské hlíny: Kde ji nejlépe pořídíte?
Události247.cz
Očkovat proti covidu se budou děti od pěti let. Ministr zdravotnictví Vojtěch řekl, od kdy to bude možné
JakZdravě.cz
Kolik a jakých potravin denně sníst, aby tělo získalo maximum vitamínů? Jednoduchá tabulka ukáže přesné množství
VědaŽivě.cz
Robotická chirurgie – budoucnost medicíny začíná tady a teď