Nebojte se pozvat svou mámu na večeři | DámskýDeník.cz

Jak často zvete své rodiče na večeři? Prodlužte jim život až o desítky let a učiňte tak okamžitě, tvrdí vědci

Maminka byla tou osobou, která tu pro vás byla, když vás něco bolelo, měli jste nějaké trápení, a nebo třeba hlad. Vraťte jí její péči formou pozvání na večeři.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ať už se jedná o vaši maminku či babičku, obě tyto ženy většinou hrály v životech lidí významnou roli, na kterou se nezapomíná. Jestliže vám věnovaly svou lásku a péči, jistě si přejete jediné, aby se dožily co nejvyššího věku. Toho můžete dosáhnout i takovou banalitou, jako je pravidelné pozvání na večeři. A toto tvrzení potvrdili i samotní vědci.Nenechte své blízké, aby byli osamocení

Vědci z Kalifornské univerzity odhalili smutný fakt, který je ovšem vcelku logický. Samota má totiž obrovský dopad na stárnutí a délku života. Studie se zúčastnilo 1 600 lidí, kteří se nacházeli v průměru ve věku 71 let. I přesto, že všem byla poskytována stejná a důkladná péče, ti osamocenější umírali dříve. Do 6 let od zahájení studie umřelo více než 23 % osamocených lidí. Těch, kteří měli pravidelnou společnost, zemřelo „jen“ 14 %.


iZdroj fotografie: Freepik

Důležitým faktorem jsou mezilidské vztahy

Pro starší lidi je důležité mít zdravé vztahy se svými blízkými. Ať už se jedná o sourozence, děti, vnoučata nebo přátele a známé. Starší lidé umí být trpělivější a tolerantnější než ti mladí vůči nedokonalostem charakteru. To vše proto, že si chtějí udržovat kontakt s ostatními, kteří jsou pro ně mnohem důležitější a s věkem je pro ně jejich význam hlubší.

Kromě společně stráveného času, jestliže je jejich protějšek ještě naživu, je pro ně stejně důležité se vídat i s lidmi jejich věkové kategorie. Všeobecné přesvědčení většinou říká, že domovy důchodců jsou pro starší to nejhorší, co může být; ve skutečnosti se jim tam ale kontakt s vrstevníky vyplatí. Dává jim příležitost k větší interakci mezi sebou.


iZdroj fotografie: Freepik

Proč byste tedy své starší blízké měli k sobě zvát?

Protože jim to prospěje ve všech směrech, potřebují se mít komu vypovídat, postěžovat si, zavzpomínat na „staré dobré časy“. Vy jim můžete poskytnout své uši jako prostředek k vypovídání se a zároveň to může být i dobrá lekce pro vás. Mají totiž více životních zkušeností než vy a mohou vám leccos předat. Buďte tady pro své staré blízké, starejte se o ně a oni se vám odvděčí delším životem a kvalitní společností.

Zdroj: Independent

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 296 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Prodej hrnčířské hlíny: Kde ji nejlépe pořídíte?
Události247.cz
Očkovat proti covidu se budou děti od pěti let. Ministr zdravotnictví Vojtěch řekl, od kdy to bude možné
JakZdravě.cz
Kolik a jakých potravin denně sníst, aby tělo získalo maximum vitamínů? Jednoduchá tabulka ukáže přesné množství
VědaŽivě.cz
Robotická chirurgie – budoucnost medicíny začíná tady a teď