Psychologické efekty, jak zůstat v klidu během hádky s partnerem a vyhrát každý manželský spor

Občasná hádka s partnerem nebo manželem vztahu prospěje. Neshody se vyřeší a pak je opět vše zalité sluncem, ale je důležité při hádce zůstat v klidu a nad věcí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hádky, hněv a frustrace jsou běžnou věcí, která se musí stát v každém vztahu. Říká se, že když ve vztahu nejsou hádky může to být známkou nezdravého a tajnůstkářského vztahu.

Někdy máme v hádce tendenci ztrácet kontrolu, chováme se neuctivým a toxickým způsobem, kterého později litujeme. Vědět jak zůstat během hádky s manželem v klidu, může být klíčem ke šťastnému manželství.

1. Zhluboka se nadechněte

Vypadá to jako klišé, ale hluboký nádech a výdech je způsob, jak zvládnout jakoukoliv stresovou situaci. Pokud jste ve stresu, vaše tělo přejde do boje. Když k tomu dojde, krev se přesune do nadledvinkového systému, mozek není správně prokrven a ztrácí schopnost jasně přemýšlet je mysl je zakalená.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro správné prokrvení mozku je třeba se opravdu zhluboka nadechnout. Vrátíte tak krev zpět do mozku, což vám umožní se nad situací jasněji zamyslet a zůstat tak v klidu.

Představte si, že se na dálnici snažíte předjet náklaďák s přívěsem, Držíte se volantu a zadržujete dech. Když se zhluboka nadechnete, uvolníte se, srdce vám přestane bušit a kolem náklaďáku projedete bez úhony.

2. Ustupte, dejte tomu čas

Než na samotnou situaci zareagujete, nechte si malinko odstup, dejte tomu třeba 2 hodiny a pak se opět podívejte na vzniklou situaci, jestli je to opravdu stále takový problém. Pokud zjistíte, že ano, promluvte si s ním o tom, určitě budete klidnější, než kdybyste se do hádky pustili hned.

iZdroj fotografie: Pexels

Někdy není možné si dát časový odstup, je potřeba problém řešit hned. Pak je nutné udělat krok vzad, abyste se uklidnili a situaci přehodnotili.

Zamyslete se na tím jak velký je to problém? Jakou roli v boji hrajete? Změní se hádkou něco, nebo stačí si jen promluvit? Vždy si dejte čas, kdy se uklidníte a v hlavě si srovnáte myšlenky, pak budete schopni čelit problému v klidu a bez zbytečného stresu.

3. Neberte si věci osobně

Mnoho lidí má při hádce tendenci být vztahovační, jakoby slova byla útokem na jejich osobu. Při hádce mají tendenci jít do defenzivy a ztratit chladnou hlavu. Koneckonců nikdo nechce být napaden.

iZdroj fotografie: Pexels

Když se hádáte se svým manželem, vaše mysl si začne věci brát osobně. Zkuste ustoupit a zjistit, zda to co říká váš manžel je opravdu tak jak si myslíte. Jestli vás opravdu obviňuje a soudí za to co se stalo, nebo jsou jen frustrovaní a naštvaní a jen dávají najevo svoje pocity. Pokud si uvědomíte, že to co váš partner říká není osobní útok, pomůže vám to zůstat na chvíli v klidu.

4. Zdržte se výčitek

Někdy muž řekne něco hloupého a bezmyšlenkovitého. Něco, co ani nemyslí vážně, a řekli to jen v afektu. Věci, které jsou řečeny v zápalu boje, jen způsobí, že se budete točit v bludném kruhu. Místo toho, aby byla hádka o prioritách a pokusech o změnu, točíte se jen kolem toho jak jsou vaše argumenty hrozné.

iZdroj fotografie: Pexels

Například výčitky typu, že je maminky mazánek a že matku upřednostňuje, opravdu nikam nevedou. Pokuste se zakousnout, a vyhnout se výčitkám, hádka pak bude produktivní a klidnější.

5. Nezvyšujte hlas

Když křičíte mění se vaše tělesná chemie. Emocionální mozek přebírá kontrolu, stresová situace je stimulována a přichází bojové instinkty. Pokud se toto stane, můžete rozpoutat doslova peklo.

Místo křiku se jen zhluboka nadechněte a ustupte. Pokud budete křičet, váš partner bude ve vysokém režimu pohotovosti a nebude poslouchat vaše slova, nakonec může úplně vypnout a odmlčet se . A to nikam nevede.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tvrdě zapracujte na tom, abyste se vyhnuli zbytečnému křiku, pomůže vám to lépe argumentovat a lépe se dopracujete k řešení.

Základem každé hádky je zhluboka se nadechnout a vydechnout, abyste mohli přemýšlet jasněji, na chvílí ustoupit, situaci přehodnotit. Snažit se nebrat si věci osobně a nekřičet. Nyní znáte klíč a jste připraveni na změnu, neshody budou nyní produktivní a změní váš vztah.

Zdroj: The Mind Journal

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články