Když nejde o lásku, ale o závislost. Naučte se to rozeznat a neztrácejte drahocenný čas v neúspěšném vztahu

Velmi často se ve vztazích objevuje takzvaná spoluzávislost, kde je jeden z partnerů závislý na tom druhém a myslí si, že je to láska.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve své nejcharakterističtější podobě je spoluzávislost opakem nezávislosti. Vyznačuje se dynamikou mezi milenci, přáteli nebo rodinnými příslušníky, kteří jsou na sebe do opravdu nezdravé míry závislí. Ve skutečnosti není vyhrazená pouze pro romantické vztahy. Její příznaky jsou ale častější v domácnostech, kde má jeden z partnerů problém se závislostí jakéhokoliv druhu.

Může se to stát každému

Teď si můžete říct, že vy jste nikdy na něčem závislí nebyli, proto se vám to rozhodně nemůže stát. Avšak tomuto druhu závislosti se nedá nijak ubránit, když přijde, tak zkrátka přijde. Pokud se vám to tedy ještě nestalo, může to přijít kdykoli. Jakmile však zjistíte, že jste ve vztahu, ve kterém se tato závislost objevuje, můžete se jí zbavit.

Stačí podniknout kroky k tomu, abyste se z ní vymanili, nebo vztah zkrátka úplně přerušíte. Pokud vás ale žádná závislost nepotkala, měli byste vědět o různých příznacích, které ji doprovázejí. V tom případě si budete moci dát pozor na to, aby se u vás nikdy ani neobjevila. Jakmile je totiž závislý jen jeden z páru, nikdy to není dobré.

Co to znamená být spoluzávislý?

Je to vlastně vztah, ve kterém se úplně projevuje, kdo je v něm ten slabší. Většinou je spoluzávislý jedinec s nízkým sebevědomím a touží po souhlasu od toho druhého. Vlastně potřebuje souhlas k čemukoliv, co udělá. Odborníci se však shodují, že takto napsané to zní děsivě, ale ve skutečnosti tomu tak není. Je to zkrátka dysfunkční vztah, ve kterém jeden z partnerů nedokáže žít a udělat nic bez toho druhého.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příznaky spoluzávislosti

V takových vztazích běžně mívá jedna osoba pocit, že se vždy musí starat o potřeby té druhé, jinak čelí strachu ze ztráty partnera. Možná se také necítíte ve své kůži, když váš partner není poblíž. Pravděpodobně upřednostňujete blaho partnera před vaším a ignorujete své instinkty.

Jak přestat být spoluzávislý?

Pokud se poznáváte ve výše uvedeném popisu, asi s tím budete chtít něco dělat. Za prvé je dobře, že jste si to uvědomili, protože to je první krok k úspěchu. Pokud toužíte po tom, vymanit se z takového vztahu, jste dostatečně silní.

Práce na duševním zdraví

V první řadě si vyhledejte nějakého terapeuta. Ten vám pomůže s identifikací problému. Především se zaměřte na to, kde se spoluzávislost nejvíce projevuje, jak se cítíte ve vašem vztahu, a také určete, kdy se tento problém začal projevovat více.

Přečtěte si něco o spoluzávislosti

Existuje mnoho knih, které se touto problematikou zabírají. Proto si najděte některou z nich, nebo vyhledejte nějaké články na internetu, a snažte se o tom co nejvíce nastudovat. Dost možná vám to pořádně otevře oči.

Důležitou otázkou je, co chcete vy

Vůbec nevadí, jestli zrovna neznáte odpověď na tuto otázku. Jde o to, abyste nad tím alespoň přemýšleli. Projděte si v hlavě váš vztah celkově a možná vám dojde, kde je ten problém. Tím pádem byste mohli zjistit i to, co chcete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Naučte se nastavovat hranice

Jakmile si uvědomíte, co chcete, naučte se říkat ne všemu okolo. Když jsou na sobě partneři závislí, mohou mít problémy s nastavováním hranic. Ale přesně to je potřeba, aby byl vztah zdravý. Takže je nutné se to naučit.

Vše si zapisujte

Pokud se neumíte vyjádřit slovy, možná vám pomůže, když si vezmete pero, nějaký papír a všechny svoje pocity si zapíšete. Jakmile si to potom po sobě přečtete, nejspíše vám dojde, kde je ta chyba, a co je potřeba změnit.

Praktikujte to, co vám dělá dobře

Je možné, že vy i váš partner bojujete s nízkým sebevědomím. Na to není nic lepšího, než se zkrátka pokusit dělat to, co vám jde a dělá vám dobře. Nastavte si svoje priority a snažte se je dodržovat.

Přemýšlejte o vašich dalších vztazích

Je dost pravděpodobné, že se nyní trápíte kvůli jednomu konkrétnímu vztahu. Zkuste se však zamyslet i nad vašimi dalšími vztahy. Možná je spoluzávislost s vámi už delší dobu, jen jste jí nevěnovali pozornost.

Jak byste tuto závislost řešili vy?

Zdroj: TheGuardian

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Jsem redaktorka s bohatými zkušenostmi a vášní pro žurnalistiku a lifestyle. Můj odborný přístup a kreativita přinášejí na web DamskyDenik.cz inspirativní články a hluboké náhledy na aktuální témata. Svým poutavým psaním oslovuji čtenáře a motivuji je k aktivnímu a smysluplnému životnímu stylu.

Zobrazit další články