Co se škádlívá, to se rádo mívá. I to má ale své hranice. Kdy už „je to moc“ a stává se z vás oběť neggingu?

Naučte se poznat, že jste se stali obětí. Je na čase, abyste se dozvěděli, co přesně negging je a jak se projevuje, a dejte si na toto chování pozor.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý se asi setkal s tím, že lidé říkají svým malým dětem, že je někdo škádlí, protože je má rád. Ale je to lež, která v lidech zůstává až do dospělosti. Takto to totiž opravdu není. Ve skutečnosti je to totiž jeden z příznaků toxického chování, kterému se jinak řečeno říká negging. Jednoduše řečeno, negging je to, když se vás někdo snaží zaujmout tím, že vám vlastně ublíží. Jaké jsou další jeho příznaky?

Co přesně je negging

Negging je ve své nejvýraznější formě verbální emocionální zneužívání. Je to vlastně druh manipulace, která zahrnuje snížení sebevědomí člověka. Ale děje se to jemným způsobem. Je velice těžké ho odhalit, protože se to všechno děje pod záminkou flirtování. Jeho závažnost je především v tom, že nikdy nejde o fyzické týrání. Ale je to skutečné zneužívání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prostě a jasně, negging se často provádí v situacích, kdy by bylo vhodné flirtovat, jako je například první rande, počátky vztahu nebo třeba flirtování v baru. Ale negging rozhodně není flirtování. Existují způsoby, jak sdělit své pocity a projevit náklonnost a říkat zlé a zraňující věci rozhodně není jedním z nich. A tady je 5 nejčastějších příznaků neggingu.

Skládání „komplimentů“

Samozřejmě, že každého potěší, když mu někdo složí kompliment, a především při navazování vztahů je to velmi důležité. Kompliment je skutečné uznání fyzické, emocionální, duchovní, mentální nebo sexuální vlastnosti, o které si někdo myslí, že je naprosto skvělá. Ale co se týče neggingu, tyto komplimenty rozhodně nemají někoho potěšit. Je to vlastně urážka v masce, například: „Páni, jsi mnohem chytřejší, než jsem si myslel, že budeš!“

Povyšování nad druhým

Lidé, kteří negging používají, jsou ti, kteří vždy mají nějaký příběh, který je zajímavější než to, co jim právě říkáte. Představte si, že jste s někým na prvním rande a řeknete mu, že jste se právě vrátili z týdenního kempování v zahraničí. Tento člověk se vás ani nezeptá, jak jste se měli, ihned začne vyprávět o tom, jak on kempoval celý měsíc.

Kladení otázek

Pokud vám někdo klade otázky typu: „Budeš to nosit? Opravdu si myslíš, že je to dobrý nápad na rande? Jsi si jistá, že chceš ještě jeden chod?, tak jste se právě stali obětí neggingu. Všechny tyto otázky naznačují, že tazatel si myslí, že vaše rozhodnutí je velmi špatné.

Neustále kritizují

Konstruktivní kritika je někdy velmi potřebná. Ale záměr této kritiky nikdy nemá nikomu ublížit. Lidé, kterým negging není cizí, vás nikdy nebudou kritizovat se záměrem vám pomoci. Vždy mají totiž v plánu vás urážet a schovávat to právě za konstruktivní kritiku. „Vypadala bys lépe, kdyby…“, toto je věta, kterou to většinou začíná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Srovnávání s ostatními

Měli byste myslet na to, že jste naprosto skvělí právě proto, že jste to vy. Pokud na vás někdo zkouší negging, bude vám tvrdit pravý opak. Je běžné, že vás bude srovnávat s někým jiným. Někdy jsou tato přirovnání tak do očí bijící, jako když někdo řekne: „Obvykle chodím s profesionálními sportovci, je opravdu hezké chodit s někým normálním.“

Jak na negging reagovat

Zjistili jste, že jste negováni a nevíte, co teď dělat? Nakonec to bude záležet na tom, jak dlouho s danou osobou jste, jestli s ní chcete být i nadále a jak často se něco takového děje. Pokud jste toho člověka právě potkali nebo jste s ním byli jen na několika rande, nestojí vám za to. Pokud však s touto osobou chodíte delší dobu a opravdu ho milujete, měli byste ho konfrontovat.

Jak se podle vás projevuje negging?

Zdroj: Mirror

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Jsem redaktorka s bohatými zkušenostmi a vášní pro žurnalistiku a lifestyle. Můj odborný přístup a kreativita přinášejí na web DamskyDenik.cz inspirativní články a hluboké náhledy na aktuální témata. Svým poutavým psaním oslovuji čtenáře a motivuji je k aktivnímu a smysluplnému životnímu stylu.

Zobrazit další články