Pokud jste se někdy s někým bavili o porodu, většinou se o něm mluvilo jako o úžasné věci, kdy žena pociťovala ty nejkrásnější pocity. Může mít však stinné stránky.
I přesto, že žijeme ve 21.století se o některých problémech stále dostatečně nemluví. Jedním z nich je, když si žena odnese z porodu psychické následky a neví, co už s nimi má dělat. Řešit by se to ale opravdu mělo, jelikož případů těchto žen neustále přibývá a nadále by se to nemělo ignorovat.
Seznamte se s posttraumatickou stresovou poruchou
„Jsou tři ráno a já se zrovna vzbudila. Můj polštář je nasáklý studeným potem, možná se na něm nachází i trocha slz. Mé tělo je napjaté a neustále se třese, nedá se uklidnit ani poté, co jsem si uvědomila, že to byla jen noční můra. Jsem v bezpečí a doma, přesto nedokážu zastavit přehrávání té děsivé scény z mé noční můry, která byla nějakou dobu zpět realitou. Zůstávám tedy ve střehu a naslouchám všem zvukům ve tmě.“ to je jedna z výpovědí žen, které si prošly těžkým porodem a odnesly si následky.
PTSD je úzkostná porucha, která je způsobena velmi stresujícími situacemi či děsivými událostmi, které daný jedinec prožívá formou nočních můr a „flashbacků“. To jsou krátké ústřižky, které se mohou osobě vybavit kdykoliv během dne, klidně i rok po dané události. Nejprve se použití tohoto syndromu využívalo ve spojení s muži, kteří přežili válku a jejich hrůzy se jim vracely.
Konec těhotenství je také boj, i když ne se zbraněmi
Až do 90. let se vůbec nedalo hovořit o tom, že ženy, které prožily tak „obyčejnou“ věc, jako je porod, by z něj mohly mít následky v podobě PTSD. Data přitom jasně říkají, že v průměru až 803 matek denně zemře kvůli komplikacím, které při porodu nastaly. Existuje jen málo informací o tom, kolik žen tímto syndromem trpí a to hlavně z důvodu, že se o tomto tématu moc nemluví. Některé studie, které se na problém přeci jen zkusily zaměřit odhalily, že k tomuto stavu vedou až 4% porodů.
Další studie z roku 2003 poté uvedla, že až třetina matek, která zažila z jakýchkoliv důvodů traumatický porod, si z něj PTSD odnese. Jako traumatický porod bývá vnímán ten, při kterém dojde ke komplikacím, nutnosti použití nástrojů či skalpelu a blízká ztráta života, kdy žena přežila jen tak tak. Ročně se narodí až 130 miliónů dětí, představte si tedy, kolik žen tímto syndromem musí trpět a bojí se svěřit. Dokonce jej mohou mít i otcové, pokud byli u traumatizujícího porodu přítomni.
PTSD může mít dlouhodobé dopady na život
„Pravidelně se mi do hlavy tlačí živé obrazy porodu. Neustále se cítím v ohrožení a jsem pořád ve střehu, abych se dokázala ubránit.“ řekla Leonnie Downes, matka, která se bála, že u porodu zemře. Lucy Webberová je další ženou, u které se syndrom vyvinul. „Rozvinula se u mě obsedantně kompulzivní porucha, jsem pořád nervózní a nejsem schopná pustit své dítě z dohledu. Nedej Bůh, aby na něj někdo sahal. Mám vtíravé myšlenky o tom, jak se mým blízkým dějí špatné věci, nedá se to zastavit.“ svěřila se.
Ne všechny ženy trpí po traumatickém porodu PTSD. Záleží hodně na tom, jak celé trauma vnímaly a jak se k nim chovalo jejich okolí. Ženy, které nepociťují při porodu dostatek kontroly, nebo mají špatnou péči a podporu, jsou tímto syndromem více ohroženy. U ženy, která si přála zůstat v anonymitě, došlo k tomu, že personál byl nepříjemný, dokonce ji drželo několik doktorů a syn se narodil úplně modrý. Odvezli jej na resuscitaci pryč a nikdo jí několik hodin neřekl, co s ním je. Nikdo se tedy nemůže divit, že PTSD taky trpí.