Rodina si myslela, že zdědí v přepočtu 15 milionů Kč. Otec ovšem odkázal všechen svůj majetek milému sousedovi

Smrt postaršího milionáře rozrušila jeho rodinu hned dvakrát. Jednak se pozůstalí vyrovnávali s jeho úmrtím, jednak dostali tvrdý políček při čtení závěti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dědictví po zemřelém dokáže téměř v každé rodině vyvolat spory i mezi těmi členy, u nichž by to nikdo nepředpokládal. Z milujících sourozenců se takřka přes noc stávají rivalové, kteří se přetahují o každou korunu z pozůstalosti. Aby tomu tak nebylo, je v některých zemích zcela běžné zanechat po sobě závěť, na jejímž základě bude majetek zemřelého rozdělen. Problém však nastává v případě, kdy se zesnulý rozhodl věnovat celé své jmění někomu třetímu, stejně jako to udělal Ronald Butcher.

Smrt milionáře zasáhla rodinu nadvakrát

Postarší britský milionář Ronald Butcher si o své rodině nedělal žádné iluze. Během svého života s nimi udržoval „povinné“ styky, kdy se jednotliví rodinní příslušníci navzájem navštěvovali během velkých svátků, jakými jsou Vánoce, Velikonoce či Díkůvzdání. Konverzace byla na těchto setkáních velmi rezervovaná a často se točila okolo financí. V období mimo tyto svátky se o sebe příbuzní příliš nezajímali. Tato lhostejnost nejprve Ronalda trápila, ale s přibývajícími léty si na ni zvykl.

iZdroj fotografie: iStock
Rodina toužila po pohádkovém dědictví, při čtení závěti ji čekal šok

Vše se nicméně změnilo šest let před jeho smrtí. V tu dobu se do jeho sousedství přistěhoval mladší muž jménem Daniel Sharp. Protože se jednalo o vcelku zručného muže (na svém domě si většinu věcí dovedl opravit sám), kterému nebyli jeho sousedi lhostejní, s Ronaldem se spřátelil. Ke vzniku přátelství přispěla drobná laskavost, kdy Daniel vyčistil okapy na Ronaldově domě a nic za to nechtěl. Když postarší milionář zjistil, že pro to, aby na sebe lidé byli milí a laskaví, nejsou vždy potřeba peníze, otevřelo mu to oči.

iZdroj fotografie: Depositphotos
I přes okamžité postoupení celé záležitosti k soudu skončili pozůstalí bez jediné koruny

Pouhých několik měsíců před svojí smrtí se, po dlouholetém přátelství s Danielem, proto rozhodl pro nečekaný krok. Sepsal závěť, ve které veškerý svůj majetek (movitý i nemovitý) odkázal právě Danielovi. Ten se, stejně jako Ronaldovi příbuzní, o tomto rozhodnutí dozvěděl až při čtení závěti. Rodina reagovala tak, jak by se dalo očekávat. Závěť okamžitě napadla u soudu a poukazovala na to, že třiasedmdesátiletý muž ji sepsal buď pod nátlakem, nebo v době, kdy již nebyl schopen činit racionální rozhodnutí.

Soud potvrdil platnost závěti

Po soudním sporu, který trval dlouhé měsíce, byla však pravost závěti potvrzena. Daniel Sharp poskytl svědectví, v němž doložil tristní nezájem rodiny o zemřelého Ronalda Butchera (tento nezájem byl potvrzen i z jiných zdrojů). Soudní znalci rovněž potvrdili, že se milionář před svojí smrtí těšil dobrému psychickému zdraví, tudíž závěť nelze zpochybnit ani z tohoto hlediska. Pozůstalí tedy přišli o jmění v celkové hodnotě v přepočtu asi 15 milionů Kč.  

Z jakého důvodu byste rodinu odstřihli od svého majetku?

Zdroj: Reader’s Digest

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články