Nadávky a hanlivá slova jsou známkou upřímnosti. Proč jsou přesto vnímány tak negativně?

Máte v okolí někoho, kdo často nadává a vadí vám to? Možná jste to i vy samotní. Nezoufejte, asi občas nebudete působit dobře, ale za to máte charakter.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Nadávky jsou velice komplexní slova, i když si to neuvědomujeme. Mohou vyjadřovat radost, vztek, smutek nebo také bolest. Mohou člověka zranit a nebo jej naopak pobavit. Pokud vám něco občas ujede, neznamená to, že jste byli špatně vychováni nebo že byste snad byli méně inteligentní. Nebavíme se samozřejmě o případech, kdy se každé druhé slovo musí cenzurovat, ale občasná nadávka v konverzaci může být dokonce prospěšná.

Nadávky jsou známkou upřímnosti

Možná to vždy nezní úplně hezky, ale jsou to slova přímo od srdce. Pokud vám někdo trochu ostřeji zhodnotí nějakou akci, kterou jste učinili, možná budete uražení. Ale na druhou stranu, není to lepší, než aby vaše činy odkýval a za zády vás pomluvil? Naopak spíše falešní lidé by byli ti, co si dávají pozor na jazyk, aby vždy působili dobře a mohli toho využívat. Tímto neříkáme, že to platí pro všechny.

iZdroj fotografie: Freepik

Nadávky zabraňují násilí

Občas se dostaneme do situace, kdy nás někdo naštve takovým způsobem, že si řekneme „Ten je na facku“ a skutečně věříme tomu, že bychom v té chvíli byli schopni ji uštědřit. Může to být například v začínající hádce. Jakmile začneme v tento moment nadávat, stres a vztek pomalu opadají a my ze sebe postupně všechny negativní emoce dostáváme. A to je jen dobře, protože násilí není nikdy správnou cestou. 

Podporují vyjadřovací schopnosti

Asi byste si řekli, že lidé, kteří nadávají, toho moc v hlavě mít nebudou a spíše mají horší slovní zásobu. Když si to ale vezmeme kolem a kolem, nadávky jsou pro dokreslování situací jako stvořené. Pokud vykládáte vtip, dodá mu správně mířená nadávka ten pravý říz. Pokud naopak mluvíte o neveselé historce ze života, kdy jste byli kvůli někomu právem naštvaní, díky nadávkám se do vaší situace okolí lépe vžije. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Proč je nadávání vnímáno tak negativně?

Můžeme si prakticky odpovědět sami. Protože jsme si to tak nastavili. Vybrali jsme některá slova a dali jim nálepku nevhodného významu. Vybavte si pár nadávek a zkuste si schválně říct, jaký je jejich pravý význam. Většinou jsou nadávky výrazy, které diskriminují určité pohlaví, rasu, nemocné lidi a nebo hanlivě nazývají činnost, která je projevem lásky. Pokud ovšem umíte nadávat s galancí, není na tom nic až tak špatného. U každého slova je totiž hlavní, jestli jej využijete k dobrému účelu nebo ne. 

Zdroj: Womenworking

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
7 psích plemen, která si skvěle rozumí s kočkami. Jsou trpělivá a nevykazují žádné známky agrese
Události247.cz
Události247.cz
Růst důchodů nekončí: Během následujících měsíců se zvednou hned několikrát. Češi ale vyšší penzi nechtějí hned z několika jasných důvodů
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Fyzioterapeut doporučil 5 cviků, které odbourají bolest zad v bederní oblasti. Navíc posílí okolní svaly, takže fungují i jako prevence
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Miliony mrtvých hladem. V 6. století nad severní polokoulí rok a půl téměř nesvítilo slunce