Rodiče si myslí, že nejhorší trest pro dítě je facka. Místo ní dělají věci, které jsou ještě horší

Děti někdy křičí, pláčou a dožadují se za každou cenu vaší pozornosti, ale křik ani fyzické násilí nic nevyřeší, jen situaci ještě zhorší.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jsou chvíle, kdy děti pláčou, křičí a dělají všechno proto, aby upoutali vaši pozornost. Za každou cenu chtějí, abyste se jim věnovali, ale někdy to prostě nejde, a tak nastane chvíle, kdy na ně začnete křičet. To ovšem není správné řešení problému, někteří psychologové si myslí, že by to mohlo nadělat víc škody než užitku.

Řešit problém křikem opravdu není ideální způsob, zkuste s dítětem mluvit, vše mu vysvětlit, ono to pochopí. Někdy jen potřebuje vaši pozornost a čas, který chce trávit s vámi.

iZdroj fotografie: Unsplash

Křik bývá horší než fyzické násilí

Křik sice není fyzický trest, děti to fyzicky nebolí, ale psychicky reagují na křik stejně jako na fyzický trest. Bojí se, jsou vyděšené a ztrácí důvěru k rodičům. I když si většina rodičů myslí, že křikem neublíží, je to právě naopak, i křik může ublížit, jen trochu jinak.

Problémy ve škole a s učením

Dítě, na které rodiče křičí kvůli jeho chybám, má nízké sebevědomí, neuvědomuje si svoji hodnotu. Je neustále ve stresu a bojí se, což způsobí poruchu soustředění, a tudíž i problémy s učením. Cítí se špatně, protože je pod tlakem, který ho velmi omezuje. Toto se může přenést i do dospělosti a bude takové po celý život. Bez sebevědomí a nešťastné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vážné psychické problémy

Dle psychologů děti vnímají křik jako ponížení a ničí jejich sebevědomí. Když vyrostou, mohou se začít chovat stejně, což může vést k šikaně spolužáků a problémům ve škole. Myslí si, že křikem získají převahu nad ostatními, a chovají se stejně, jako se jejich rodiče chovali k nim.

Dítě musí cítit, že má v rodiči oporu, člověka, který mu sebevědomí dodává a nebere. Někdy stačí se jen zhluboka nadechnout, uklidnit se, a poté vyřešit problém po dobrém. Každé dítě potřebuje pozornost rodičů a ti by se jim také měli věnovat. Když to nejde, zkuste mu to vysvětlit a najít mu činnost, která ho zabaví, nebo společné řešení.

Zdroj: TalkToKids

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články