Když smutek a stress zabíjí. Co je syndrom zlomeného srdce a jak ho poznat?

Slyšeli jste někdy o syndromu zlomeného srdce? Nejedná se jen o pohádkový fakt, ale o skutečnost, která je medicínsky podložena. Prozradíme vám o takovém syndromu více.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Traumatická událost může vyvolat příznaky syndromu zlomeného srdce. Takové potíže jsou často spojované s názvy: kardiomyopatie – porucha vyvolaná nadměrným stresem, kardiomyopatie Takotsubo – srdeční sval je velmi slabý a může se u tohoto syndromu objevit i příznaky, které jsou skoro totožné s infarktem. 

iZdroj obrázku: PxHere
Dlouhodobý smutek může být velkým problémem

Co je syndrom zlomeného srdce?

Jedná se o medicínský pojem, kdy “zlomené srdce” – srdeční stav je ovlivněn stresovými situacemi. Například smrt blízkého či milovaného člověka. V takových případech si mnoho lidí myslí, že prodělává infarkt s těžkými bolestmi na hrudi. Syndrom se nejčastěji objevuje u žen v menopauze, u starších mužů nebo po velmi silné psychické zátěži. Za tento stav nemůže vysoký cholesterol spojený s ucpáváním cév, jedná se o slabost srdečního svalu, který lze vyvolat nahromaděním adrenalinu nebo jiných stresových hormonů, které způsobují šok.  

iZdroj obrázku: PxHere
V životech potřebujeme lásku a také dobrou náladu

Příběh starší ženy

Žena 63 let, jménem Joanie Simpsonová rozená Texasanka, měla hrůznou zkušenost, kterou by nepřála nikomu z nás. Mnohým se tento příběh zdá být směšný, ale žena jej špatně nesla. Pořídila si domácího mazlíčka – yorkshirského teriéra, se kterým žila sama několik let. Když tento mazlíček odešel, trpěla velkým smutkem a vysokým emočním stresem. Jeden den ráno se vzbudila s velkými bolestmi na hrudi a v ramenou. Okamžitě přivolala záchrannou službu a byla převezena do nemocnice s podezřením na infarkt. Po vyšetření kardiolog konstatoval, že Joanie trpí syndromem zlomeného srdce. Nejedná se o první publikovaný případ zlomeného srdce spojený se stresem způsobeným smrtí domácího mazlíčka, ale stejně je třeba ho zveřejnit a zaznamenat. Někteří lidé totiž po svých domácích mazlíčcích truchlí stejně jako po blízké osobě. Byla provedena studie, která zjistila, že lidé s chronickým onemocněním zažívají vyšší úroveň stresu a úzkosti spojenou s úmrtím domácích mazlíčků. 

iZdroj obrázku: Pixabay
Mnoho lidí se ve svém smutku velmi trápí

Příznaky zlomeného srdce

Syndrom zlomeného srdce se může projevit bezprostředně chvíli po stresující události a mohou být velmi podobné až totožné s příznaky, které způsobuje infarkt. Mezi takové příznaky patří:

  • Bolest velmi intenzivního rázu
  • Dušnost
  • Nepravidelnost srdečního rytmu

V takovém případě není srdce schopné pumpovat dostatek krve, pro dostatečné okysličení těla. Stresové hormony paralyzují srdeční buňky a způsobí jejich paralýzu. Takové potíže během několika dnů, maximálně několika týdnů vymizí. Rozhodně se nemusíte bát trvalého poškození srdce. Dále se mohou vyskytnout příznaky:

  • Mdloby
  • Nízký krevní tlak
  • Srdeční zástava
iZdroj obrázku: Pixabay
Dlouhodobý smutek může mít dokonce i fatální následky

Jak zabránit takovému stavu?

Popravdě řečeno, neexistuje žádná léčba syndromu zlomeného srdce, ale učení, jak zvládnout stres a řešit potíže bude více užitečné. Dále relaxační techniky, zlepšování psychického i fyzického zdraví bude číslem jedna při obraně proti syndromu zlomeného srdce. Takové podmínky lze zajistit cvičením, ale i například bylinkami, jako je lípa, verbena či vonící levandule. Je také velmi důležité, abyste se vyhnuli špatného řešení stresu. Mezi špatné řešení patří alkohol, přejídání se, drogy nebo kouření. Nejedná se o trvalé řešení, ale pouze o dočasné. Následně by vše mohlo být mnohem horší a potíže by se prohlubovaly. Také nezapomínejte na pravidelný pohyb, relaxaci a zdravý životní styl. Dopřejte si dostatek zeleniny, ovoce, do jídelníčku také zařaďte ořechy, zejména mandle, kešu a vlašské. Proti oxidačnímu stresu dokonale působí zelené potraviny, jako jsou chlorella, spirulina či zelený ječmen. 

Zdroj: Harvard Psychology

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články