Jestliže chcete svému dítěti prospět, naučte se respektovat určité hranice a samostatnost svého dítěte. V opačném případě ho limitujete v budoucím životě.
Zeptáte-li se kteréhokoliv rodiče na jeho děti, naprosto bezpečně vám odpoví, že pro ně chce jen to nejlepší. Přeje si, aby byly úspěšné, zajištěné a měly spokojený partnerský život. Bohužel ne všichni rodiče dokážou své ratolesti skutečně podpořit. Mnozí jim ve snaze „ochránit je před zlým světem“ spíše ubližují. Tím, že nerespektují osobnost, názory a přání dítěte, ho znejišťují. Přehnaným hlídáním a rozhodováním za něj mu dokonce podle závěrů japonské studie poškozují mozek.
Přehnaná péče škodí stejně jako lhostejnost
Kosuke Narifa společně s výzkumným týmem publikoval v roce 2010 studii, která se soustředila na propojení neurologie a psychologie v zajímavém experimentu. Během něho oslovili 50 respondentů, jimž bylo 20 let, a zrentgenovali jim mozky. Následně je nechali vyplnit dotazník zaměřený na jejich vztah s rodiči v době, kdy jim bylo 16 let a méně. Účastníci studie, kteří měli přehnaně ochranářské nebo lhostejné rodiče, vykazovali méně šedé mozkové kůry v oblasti čelního laloku než ti, již měli se svými rodiči „zdravý“ vztah.
Vědci tento jev dokázali vysvětlit. V případě dětí rodičů, kteří je „pronásledovali“ na každém kroku, nedopřáli jim soukromí a nutili je ke sdělování veškerých jejich aktivit a kontaktů dopodrobna, se šedá mozková kúra neutvořila v důsledku zvýšené produkce kortizolu, jenž se vylučuje v zátěžových situacích (v tomto případě stresem). Děti lhostejných rodičů, kteří jim poskytli přemíru prostoru a nejevili o ně zájem, měly méně mozkové hmoty kvůli snížené tvorbě dopaminu.
Naučte se být dítěti vzorem
Výchova dětí je bezesporu náročná a vyžaduje mnoho pozornosti a úsilí. Poznat, kdy je v ní potřeba být důslednější, anebo naopak trochu „ubrat“, je leckdy obtížné. Obecně platí, že byste se měli naučit respektovat své dítě jako osobnost, jíž je. Ať jsou mu 2 roky nebo 15 let, jeho názory jsou důležité, a to i když s nimi nesouhlasíte. Pokud budete vytrvale upřednostňovat vlastní názor a pohled na věc (ve snaze co nejvíce mu ulehčit cestu životem), v pozdějším věku dítěte můžete tvrdě narazit.
Můžete se začít hádat, nebo ze svého potomka uděláte člověka bez názoru a sebevědomí. Naučte jej proto určité nezávislosti a poskytněte mu možnost volby. Nebojte se, nad svojí ratolestí neztratíte kontrolu – dítěti povolte jen v určitých oblastech. Jestliže cítíte, že může dojít k problému, zkuste mu vyplnit volný čas koníčky – přesměrujete jeho energii jiným směrem. V neposlední řadě myslete na to, že hlavním vzorem jste pro něj vy. To, jak se chováte vy k němu, určí, jak se bude chovat ono k vám.
Dáváte svým dětem dostatek prostoru, nebo máte tendenci jim stále radit?