Vyskytují se mezi námi častěji, než bychom řekli. Často však jejich přirozený potenciál nechtěně potlačujeme. Zjistěte, co v takovém případě dělat.
Podle odhadů tvoří talentované děti děti asi 10 % populace. Jsou tedy součástí společnosti odjakživa, ne vždy je však dokážeme správně rozpoznat. Některé znaky jsou zkrátka příliš nespecifické na to, abychom si je spojili s genialitou. Zaměřte se na to proto u těch svých, ukážeme vám, po čem se dívat.
Talentované děti to nemají ve společnosti lehké
Před svými spolužáky bývají o něco napřed, takže jim obvykle jen stěží věnujeme takovou pozornost, jakou by si zasloužily. Máme dojem, že si zkrátka díky vyššímu intelektu poradí samy a své úsilí soustředíme spíše na děti, které nějakým způsobem nestíhají. Ovšem být napřed může být stejně frustrující jako zůstávat pozadu. Pokud musíte neustále čekat na spolužáky, může vás to poznamenat na celý život.
Dovednosti talentovaného dítěte v sociální oblasti
Především má velmi výjimečnou schopnost vcítit se do druhých. Bývá empatičtější než jeho okolí. Také upřednostňuje společnost starších dětí, a ty ho až překvapivě snadno přijímají. Řeší problémy světa, o kterých by ve svém věku ještě nejspíš nemělo ani přemýšlet apod.
Jak to mají talentované děti s učením
Obvykle jim nemusíte nic říkat dvakrát. Učí se rychle a nemívají potřebu cokoliv opakovat. Ovšem pozor – jen málokdy to platí univerzálně. Talentované dítě tak může kupříkladu vynikat v matematice, a přitom třeba pokulhávat v dějepisu. Je to zcela přirozené a sílu talentu to nijak nesnižuje.
Schopnost použití analogického uvažování
Dokáže si věci vizualizovat a používá abstrakci k tomu, aby dosáhlo svých cílů. Mívá velmi propracované argumenty a umí rovněž vytvářet své vlastní hypotézy. Pokud si kreslí, pak často zachycuje předměty z nejrůznějších stran. Tak je vlastně pro sebe analyzuje a dává jim jiný úhel pohledu. A ke všemu se obvykle přidává i vyzrálý smysl pro humor.