Děti, které od malička pomáhají s domácími pracemi mají větší šanci být v životě úspěšné. Odborníci objevili, proč tomu tak je

Nebojte se zapojovat své děti do domácích prací. Vyrostou z nich šťastnější a úspěšnější lidé, kteří se v životě neztratí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zapojování dětí do domácích prací již v útlém věku je užitečné nejen pro úlevu rodičům, ale také pro přípravu dítěte na jeho dospělý život. Když se už jako malé naučí utřít si po sobě stoleček, odnést talíř, uklidit hračky na své místo nebo ustlat postýlku, další požadavky jim nečiní v pozdějším věku či v dospělosti problémy. Je rovněž menší pravděpodobnost, že se proti nim postaví. Zároveň úkoly v domácnosti dávají dítěti jistotu, že má doma svou roli. 

Nebojte se do domácích prací zapojit už malé děti

Dovednosti, které se děti brzy naučí, jim vydrží po většinu jejich života. Jednotlivé úkoly učí děti věcem, které budou potřebovat k přežití v dospělém světě a také k dovednosti vycházení s ostatními. Podle psychologa Dr. Shane Owense je domácí práce z evolučního hlediska učí, jak se o sebe starat a jak být plnohodnotným a spolupracujícím členem kmene. V dnešní době však děti dělají mnohem méně domácích prací, než tomu bylo dříve. 

iZdroj fotografie: Pexels

Rodiče by tedy podle odborníků měli vzít věci do vlastních rukou a udělat z domácích prací prioritu. Problémem prý dnes je, že rodiče nemají na výuku spojenou s domácími pracemi čas. Stojí však za to si jej udělat. Obnáší to hodně trpělivosti a zpočátku to i znamená pro rodiče práci navíc. Dítěti chvíli trvá, než se to naučí, a není třeba ještě tak motoricky zdatné. Děti také mohou zpočátku vzdorovat odpovědnosti a plnit své úkoly s nechutí. 

Jako malé pomáhání v domácnosti vnímají přirozeně

Pokud se děti naučí ustlat každé ráno postel, rovněž jim dojde, že když po ní budou skákat, musí ji ustlat znovu. Zodpovědnosti za svou část domácích prací se však nenaučí, pokud k tomu nedostanou prostor. Je dobré nebát se zapojit je už jako malé do složitějších úkonů. A to ať už se jedná o pomoc s vařením, mytím nádobí nebo praním. Dalším výhodou je to, že se děti naučí organizovat si svůj čas a zvykat si na odměnu až po splnění povinností. 

iZdroj fotografie: Pexels

Nejdřív uklizeno, až pak hraní. Děti si tak už v útlém věku umí představit, kolik času jaký úkol zabere. V dospělosti jim pak organizace času nedělá problém. Výzkum Univerzity v Minnesotě ukázal, že děti, které byly zvyklé mezi 3. a 4. rokem života na plnění domácích prací spolu s dalšími členy domácnosti, měly mnohem vřelejší vztahy s rodinou. Naopak děti, které začaly být zapojovány až okolo pubertálního věku, měly tendence bojovat.

Zdroj: TheLadders

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články