Nevěra je téma, o kterém se můžete bavit denně a stejně nikdy nebude vyčerpatelné, jelikož je téměř na každém rohu. Existuje několik věcí, které ji často způsobují.
Uvažovali jste někdy nad tím, jak moc špatné to v dnešním světě s nevěrou je? Přeci jenom každý, koho se zeptáte, zná přinejmenším jednoho člověka, který buď podváděl a nebo byl podveden. To mluví samo za sebe. Existuje osm možných příčin, proč se tomu tak děje.
Ve vztahu je nedostatek emoční intimity
Neschopnost si s partnerem sednout a otevřít mu své srdce je pro vztah vždy špatné. Dva lidé by tu pro sebe měli být a mít u druhého jistou podporu. Jenomže často k tomu nedochází, a tak ji následně začnou hledat jinde. Tomu moc nepomáhá ani stereotyp, že spokojenému muži stačí sex. Žena poté mnohdy nevidí, že potřebuje něco víc, a nebo to dokonce ignoruje. Až 47 % mužských klientů manželského poradce Garyho Neumana, kteří podváděli, mluvilo o tomto problému.
Vliv mají i předchozí zkušenosti a okolí
Pokud člověk již osobně zažil nevěru v jakékoliv podobě, je zde velká pravděpodobnost, že takto bude zacházet se svým novým partnerem. Zajímavé také je, že i okolí daného člověka má velký vliv. V jednom anonymním průzkumu uvedlo až 75 % mužů, kteří se nevěry dopustili, že i jejich přátelé podvádějí své manželky.
Nuda a rutina v sexuálním životě
Jakmile jde člověk do vztahu, musí počítat s tím, že jednou ti motýlci v břiše a elektrické impulsy z pouhého doteku druhé osoby prostě odezní. Někteří to bohužel nezvládají a začínají se kvůli tomu v sexuálním životě nudit. Až 70 % mužů a 49 % žen se z tohoto důvodu rozhodlo podvádět. Mimochodem, vztahy výše uvedených lidí byly jinak bez problémů a celkem šťastné.
Často dochází ke krizi kulatého věku
Každého v životě čeká nejeden okamžik, kdy začne shrnovat svá uplynulá léta. Mnozí kvůli tomu dojdou do krize, a to zvláště v momentě, kdy se jejich věk má překulit do dalšího desetiletí. Výzkum ukázal, že k tomu nejčastěji dochází ve věku 29, 39 a 49 let.
Závislosti na sociálních sítích ovlivňují vše
I tento problém je v dnešní době bohužel více než aktuální. U párů, kde jeden partner věnuje až příliš mnoho času Facebooku či Instagramu, riziko nevěry rapidně stoupá. Proč? Člověk závislý na sociálních sítích se jednoduše vzbudí dříve či jde spát později jen proto, aby o nic nepřišel a prolustroval všechny novinky. Kvůli tomu se druhá polovička může začít cítit osaměle a oheň je na střeše.
Práce a služební cesty nepomáhají
Dle jednoho průzkumu veřejného mínění více než jedna třetina podvádějících mužů tak činí jen na služebních cestách, kdy manželku nemají při ruce. Zároveň také vyplynulo, že až 13 % podvádějících žen má svůj poměr v práci. Obecně riziko podvodu stoupá v manželství během jeho 6. až 9. roku.
Může to být i nedostatkem oxytocinu
Oxytocin, nebo také hormon lásky, se uvolňuje během líbání, objímání a celkově při kontaktu s milovanou osobou. Hraje také důležitou roli při budování důvěry ve vztahu. Jeho nedostatek se tak může stát spouštěčem nevěry.
V jednom experimentu píchli některým ženatým mužům injekci tohoto hormonu, některým jen placebo a umístili je do místnosti s atraktivní ženou. Řekli jim, že se k ní mohou přiblížit, na jakoukoliv vzdálenost budou chtít. Ti, jenž měli v sobě oxytocin, si od ženy udržovali v průměru větší odstup než ti, kteří dostali pouhé placebo.
Prostě si nemohou vybrat jinak
Jsou lidé, kteří milují adrenalin a nemohou si bez něj představit svůj život. A jak jednoduše dosáhnout adrenalinu a nic moc pro to neudělat? Nevěrou. Tito lidé prostě podvádějí a omlouvají se tím, že nedokážou činit jinak. Problém u nich většinou tkví někde hlouběji. Pravdou ovšem je, že u některých lidí je nemožné, aby zůstali věrní.