Langoš je známé jídlo ze stánků s rychlým občerstvením. Připravit si ho však můžete i velmi snadno doma. A místo kečupu vyzkoušejte zakysanou smetanu.
Oblíbené jídlo z českých fastfoodů a letních festivalů si bez větší námahy uděláte i doma, navíc budete přesně znát složení a zaručíte lepší hygienické podmínky, než jaké nabízí neznámý prodejce. Nejedná se sice o dietní jídlo, právě naopak, ale jednou za čas je třeba udělat svým chuťovým buňkám radost.
Langoše navíc milují i děti, můžete je tedy nachystat společně, jen dejte pozor při finálním smažení, rozpálený tuk je nevyzpytatelný a může stříkat ven z pánve, tady tedy asistenci dětí vynechejte.
Připravte si maďarské smažené placky s česnekem a spoustou sýra
Langoše jsou smažené placky z kynutého těsta, pocházející z Maďarska. Jsou oblíbené pro svoji jednoduchost a sytost. Pro jejich přípravu budete potřebovat:
- 15 g droždí,
- 2 lžíce mouky + 200 g mouky,
- špetku cukru,
- špetku soli,
- 100 g brambor,
- kávovou lžičku drceného kmínu
- zakysanou smetanu (na dochucení).
Základem úspěchu je těsto a doba smažení
Příprava těsta je jednoduchá, stačí dodržovat postup: smíchejte 15 g droždí se dvěma lžícemi mouky, špetkou cukru a 1/2 šálku vlažné vody, poté přidejte 200 g mouky, 100 g uvařených oloupaných brambor, ještě za tepla lisovaných, a přidejte trošku vody, abyste dosáhli optimální hustoty těsta. To by nemělo být ani moc tuhé, ani řídké.
Pokud chcete, můžete do těsta přidat lžičku drceného kmínu, ale není to nutné. Poté na pomoučněném vále těsto rozválíme a vykrájíme kulaté placky. Smažíme na rozpáleném oleji z obou stran do zlatova, můžeme použít i fritézu.
Hotové langoše odkládáme na savý papír nebo ubrousky, abychom je zbavili přebytečného tuku. Usmažené langoše osolíme, potřeme zakysanou smetanou a bohatě posypeme strouhaným sýrem. Pokud chcete, můžete ho ještě před pomazáním smetanou potřít česnekem, případně kečupem. Podávat se mohou také se šunkou, dipem nebo čímkoliv, co vám žaludek a fantazie dovolí. Dobrou chuť!