První menstruace – jak se na ni připravit?

                   

Jsi ve věku, kdy očekáváš první měsíčky? Stejně jako u všeho nového v životě, i v případě příchodu první menstruace můžeš cítit „strach z neznámého“. Je to přirozené a vůbec se za to nemusíš stydět. Ale hlavu vzhůru, štěstí přeje připraveným! Když si o menstruaci zjistíš co nejvíc informací, můžeš své obavy zmírnit. Je to stejné, jako když se pořádně naučíš na písemku – otázky tě nezaskočí a dostaneš jedničku. Pojďme se spolu podívat, co tě čeká v testu s názvem „první menstruace“.

1. Fyzické změny před první menstruací

Pokud sis na sobě všimla, že se ti zvětšují prsa nebo roste víc ochlupení, jsou to první známky toho, že už se z tebe stává žena. Do pár let se dostaví první měsíčky. To zní jako ještě daleko, že? Pokud už jsi ale zaregistrovala hlenovitý výtok z pochvy, můžeš menstruaci čekat zhruba do půl roku. Občas tě může pobolívat v podbřišku, a to z toho důvodu, že se vyvíjejí pohlavní orgány.

Mezi další fyzické projevy (které jdou ruku v ruce s pubertou a dospíváním) patří také to, že tvá postava začne dostávat ženské tvary, a možná se ti začnou častěji mastit vlasy nebo se ti na obličeji objeví první akné.

2. Psychické změny před první menstruací

Mění se ti nálada a vlastně nevíš proč? Někdy máš chuť se jen smát, jindy zase být sama a možná je ti i do pláče. Pamatuj, že i tyto projevy jsou přirozenou součástí dospívání v ženu. Až se ti menstruační cyklus ustálí a projdeš obdobím puberty, výkyvy nálad už nebudou jako na houpačce.

3. Jak se připravit na první menstruaci?

Ačkoliv můžeš delší dobu pozorovat výše uvedené příznaky, nikdy nevíš přesně, kdy přijde „ten den“. Říkáš si: „Budu zrovna doma? Ve škole? Nebo někde jinde?“ Už předem se domluv s někým z rodičů, že bys potřebovala koupit hygienické menstruační pomůcky, abys je mohla mít stále u sebe, třeba ve školním batohu.

4. Jaké menstruační pomůcky pořídit na první menstruaci?

Pro dívky, které teprve začínají menstruovat, se nedoporučují tampóny. Vložky jsou pro mladé dívky vhodnější, ale nejsou moc pohodlné. Zvlášť než si na ně zvykneš, můžeš mít pocit, jako bys nosila plenu. Máme pro tebe tip: můžeš zkusit menstruační kalhotky – moderní alternativu dámských hygienických pomůcek. Už jsi o nich slyšela? Možná na tebe někde vyskočila reklama na sociálních sítích. Menstruační kalhotky jsou skvělé v tom, že vypadají jako klasické spodní prádlo, takže ti ani nepřijde, že máš na sobě funkční kalhotky, které spolehlivě pohlcují menstruační krvácení. Mnoho mladých dívek si menstruační kalhotky velmi chválí za jejich diskrétnost. Vyhnou se s nimi trapným situacím například při převlékání v tělocviku, protože to vypadá, že mají na sobě klasické kalhotky, a nikdo nepozná, že mají zrovna „své dny“.

Zkus se tedy domluvit s rodiči, jestli by ti pro začátek mohli pořídit jeden nebo dva kusy těchto kalhotek na zkoušku. Na českém trhu je několik firem, které nabízí menstruační kalhotky za přijatelné ceny. Například e-shop Ecomodi.cz má v sortimentu kvalitní menstruační kalhotky několika střihů, barev a velikostí.

5. První menstruace – další tipy a rady

Buď připravená na to, že tvé první měsíčky můžou být buď velmi slabé (tzv. špinění), nebo naopak velmi silné. Každá žena je jiná a platí to i o menstruaci. První 2 – 3 roky může být cyklus nepravidelný – buď budou prodlevy krátké nebo naopak dlouhé. Pro toto období je dobré si vše zapisovat do menstruačního kalendáře. V dnešní době je možné si ho stáhnout do telefonu ve formě aplikace. Bohatě ti ale postačí tužka a papír, nebo klidně jen poznámka v diáři. Tyto zápisky budou užitečné jak pro tebe, abys měla představu, kdy zhruba přijde další krvácení, tak pro gynekologa, až k němu půjdeš na první prohlídku.

Během menstruace dbej na zvýšenou hygienu intimních partií. Často je potřeba osprchovat se hned ráno, poté po příchodu domů ze školy a také večer před spaním. Když budeš pamatovat na správnou hygienu, vyhneš se nepříjemným zánětům.

Na závěr ti také chceme říct, aby ses nebála zajít třeba za maminkou – nebo jiným blízkým člověkem – a zeptat se na cokoli dalšího, co tě zajímá. Určitě ti ráda poradí a pomůže.

První menstruace je velký milník ve tvém životě a my ti přejeme, aby vše proběhlo „na jedničku“.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články