Na co se zaměřit při výběru glukometru?

Každý člověk, jenž trpí cukrovkou, se neobejde bez glukometru. Ten slouží k domácímu měření hladiny cukru v krvi neboli glykémie. Aby byly výsledky co nejpřesnější, je třeba vlastnit kvalitní přístroj. Jakým parametrům byste měli věnovat pozornost, abyste nesáhli vedle?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mějte glykémii pod kontrolou

Poslední dobou se cukrovka řadí k nejvíce rozšířeným nemocem, které úzce souvisejí s nesprávným životním stylem. Hladinu glukózy v těle by měli mít pod kontrolou jak nemocní, tak zdraví. Glukometry jsou tu proto, abyste její stav okamžitě zjistili. Díky tomuto snadnému monitoringu můžete pak okamžitě zareagovat. Při výběru glukometru byste se tedy neměli řídit pouze cenou, ale též řadou důležitých parametrů.

Přesnost, velikost displeje a ovládání

To jsou základní tři kritéria, která byste měli brát při nákupu glukometru v potaz. Samozřejmě bude téměř pro každého důležitá i částka, jíž bude ochoten za přístroj vynaložit. Dobrou zprávou je, že některé pojišťovny na pořízení glukometru alespoň malou částkou přispívají. Z čeho se glukometr skládá? Je to samotný přístroj, jenž má za úkol zpracování vzorku krve a vyhodnocení stavu glukózy. Dále je to lanceta neboli jehla sloužící k odběru kapky krve. Důležité je i držadlo lancety, kterým se jehla uchycuje. Vystřelovací zařízení umožní rychlý a bezbolestný vpich. Na závěr v balení naleznete diagnostický proužek, jenž se vsouvá do glukometru pro vyhodnocení vzorku.

Přesné měření je základ

Je to totiž to nejdůležitější, co vás zajímá. Maximální povolená odchylka je stanovena na 0,8 mmol/l. Dle tohoto parametru glukometry vybírejte. Výrobcům, kteří tento parametr neuvádí, se raději vyhněte. Dbejte rovněž na certifikovaný model, jenž prošel atesty zdravotnických zařízení. Zajímejte se také o praktickou a snadnou manipulaci. Výrobku by neměl chybět srozumitelně zpracovaný manuál.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Vágnerová

Zobrazit další články