Jak efektivně ochránit citlivou pokožku před vlivem slunečního záření

Chránit pokožku před působením škodlivých slunečních paprsků je nezbytné. Mohou ji spálit, urychlit proces stárnutí i zvýšit riziko vzniku onemocnění kůže. Pro citlivou a suchou pleť to platí obzvlášť. Jak na to?

opalovací krém na obličej
                   

Na následujících řádcích se dočtete, co znamenají zkratky UVA, UVB a SPF, proč opalovací krémy nejsou vyhozené peníze, jak nanášet opalovací krém, a jak hydratovat pleť s pomocí vhodného pleťového krému a dalších přípravků.

Co je UVA a UVB

Jedná se o běžně používané zkratky názvu dvou typů slunečního záření, které mohou mít negativní vliv na pokožku, její zdraví, funkce i vzhled.

UVA znamená Ultra-Violet A. Tvoří převážnou část slunečního záření, které k nám proniká. Snáze prochází ozónovou vrstvou a může projít i skrze mraky, sklo i oblečení. Není cítit a je zodpovědné za stárnutí a vrásky. Může přispět ke vzniku vážných kožních chorob.

UVB je zkratka Ultra-Violet B. Při delším vystavení slunci může tento typ záření způsobit nepříjemné až bolestivé spálení kůže, vznik šedého zákalu, oslabit imunitní systém a přispět k onemocnění kůže.

Co je SPF

Používání přípravků s SPF je doporučeno po celý rok bez ohledu na roční dobu a aktuální počasí, ať už slunce svítí, či nikoliv. Zkratka SPF vychází z anglického výrazu Sun Protection Factor, což se česky překládá jako ochranný sluneční faktor.

SPF se netýká pouze opalovacích přípravků. Nachází se i v některých pleťových krémech a make-upech. Uvedené číslo značí dobu, jak dlouho je možné pobývat na přímém slunci bez patřičné ochrany, než začne pokožka rudnout a hrozí jí spálení.

SPF se však vztahuje pouze na ochranu před UVB paprsky. Chcete-li svou pokožku chránit lépe, vybírejte opalovací přípravky s označením širokospektrální, které pleť ochrání před oběma druhy záření.

Jak vysoké SPF zvolit

Účelem SPF je prodloužit přirozenou dobu vystavení pokožky slunečnímu záření, než začne červenat. Pokud vaše pleť rudne po deseti minutách a použijete SPF 10, doba se násobí. To znamená, že pleť je chráněna po dobu 100 minut. Čím vyšší faktor zvolíte, tím lepší a delší ochranu získáte. Obvykle se prodávají přípravky s SPF 10, SPF 15, SPF 20, SPF 30 a SPF 50.

Při celodenním opalování a koupání je na místě větší opatrnost. Ne všechny přípravky jsou voděodolné. To znamená, že byste je měli aplikovat po každém koupání nebo zvolit voděodolný přípravek. Opalovací přípravky uchovávejte na chladnějším místě. Sluneční záření může znehodnotit aktivní složky a snížit tak jeho účinnost.

Jak správně aplikovat opalovací krém

Používejte zvlášť opalovací přípravek na tělo a obličej. Na celé tělo je třeba zhruba 30 ml, na obličej jedna čajová lžička. Množství přípravku by mělo být takové, aby chránilo exponované části pokožky. Krém aplikujte každé dvě hodiny, a pokud se koupete, tak častěji.

Krém naneste a rozetřete po celém obličeji těsně k vlasové linii včetně uší, rtů a kůže vzadu na krku. Zvláštní pozornost věnujte rukám, které jsou neustále vystaveny různým přírodním živlům, nejen slunci. Jsou náchylné ke spálení, stárnutí a slunečním skvrnám. Ruce si mažte i několikrát denně, zejména po každém umytí.

Krém naneste rovněž na celý krk, ramena i dekolt, máte-li tričko s výstřihem. Nezapomeňte na odhalené části nohou. Na pláži u vody krém důkladně naneste na celé tělo. Pozor si dejte na zadní stranu nohou, hýždě a záda.

Jak na citlivou a suchou pleť, aby ji slunce nepoškodilo

Suchá a citlivá pleť je na působení slunečních paprsků obzvláště citlivá. Bez ochrany rychle červená a spálí se, mohou se na ní udělat skvrny a puchýře. V rámci běžné péče používejte kvalitní pleťové krémy s SPF 30.

Například hydratační krém s SPF 30 Herbalife SKIN nabízí dodatečnou vlhkost a ochranu v jednom snadném kroku. Zakoupit jej lze v distribuční sítí Herbalife Nutrition.

V letních dnech pod make-up nanášejte i opalovací krém. Samotný make-up neposkytuje dostatečnou ochranu i přesto, že obsahuje SPF. Dvojnásobná ochrana je lepší než jedna slabá.

Opalovací krém mějte stále po ruce, ať už se procházíte po městě, pijete kávu na venkovní zahrádce nebo řídíte auto. Ani sklo vás před slunečními paprsky neochrání. Chraňte svou pleť i tehdy, když nejste na přímém slunci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Vágnerová

Zobrazit další články