6 výhod pro mentální zdraví, které přináší vlastnictví kočky

To, že mohou mít naši zvířecí mazlíčci úžasný vliv na náš duševní stav, pro vás nebude žádná novinka.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Jak ale přispívají našemu mentálnímu zdraví konkrétně kočky? Přestože nás někdy můžou vytočit svým nekonečným sporem s tou naší oblíbenou skříňkou v rohu obýváku, jsou kočky ve skutečnosti skvělé pro naši emocionální pohodu. Přečtěte si 6 způsobů, jakými kočky prospívají našemu duševnímu zdraví – od zlepšování nálady, přes pomoc při usínání až po rychlejší hojení ran.

Kočičí vrnění má léčebné účinky

Stalo se vám někdy, že jste trpěli migrénou, ale když se k vám přitulila vaše vrnící kočka, ta šílená bolest trochu ustala? Neblázníme. Kultury po celém světě praktikují „zvukovou terapii“ jako součást celostní medicíny již tisíce let. A studie potvrdily, že zvuková frekvence kočičího vrnění spadá do pásma 25–240 Hz – což je shodou okolností frekvence, která urychluje proces hojení ran, zlomenin kostí a poranění šlach a kloubů

Aby vám vaše kočka doma vrněla často, nezapomeňte se o ni ale dostatečně a komplexně starat. Pořiďte si domů vše pro kočky, aby byla šťastná. Na oplátku budete šťastnější i vy.

iZdroj fotografie: Shutterstock

Zlepšení nálady a snížení stresu

Vybavte si, jak se usmíváte, jen když se díváte na videa s kočičkami. Máte lepší náladu, viďte? A ten pocit, který vás zaplaví, když se vám kočka uvelebí na klíně, je ještě o pár úrovní výše

Kočky mají prokazatelně uklidňující vliv a pomáhají nám snižovat stres. Majitelé koček mají dokonce až o 30 % nižší pravděpodobnost výskytu srdečních onemocnění

Snížení pocitu úzkosti

Úzkost a deprese jsou dvě celosvětově nejčastěji se vyskytující duševní poruchy. A řekněme si na rovinu, že přístup ke službám podpory duševního zdraví může být z mnoha důvodů náročný

Ve společnosti kočky se cítíme méně osamělí. A držení, hlazení, tulení nebo jen společné posezení může výrazně snížit pocity úzkosti. Klidně už jen tím, že nám nabízí rozptýlení od našich přemíry myšlenek – i kdyby jen na chvíli.

iZdroj fotografie: Shutterstock

Zlepšení kvality spánku

Studie prokázaly, že přítomnost kočky v blízkosti vede k lepšímu spánku. Majitelé, kteří dovolili svým mazlíčkům spát v jejich posteli (nebo ve stejné místnosti v jejich vlastním pelíšku), uvedli, že se jim lépe usínalo a jejich spánek byl kvalitnější než bez nich. 

Zdá se však, že v této sféře mají kočky navrch oproti jiným mazlíčkům – majitelé koček konkrétně uváděli, že se během noci méně často budí a mají menší pocity neklidu a únavy.

iZdroj fotografie: Shutterstock

Podpora zotavení z psychického traumatu a duševní nemoci

Milovníky zvířat nepřekvapí, že domácí zvířata mohou mít na naše duševní zdraví ohromně pozitivní vliv. Terapie pomocí domácích mazlíčků se ukázala jako obzvláště užitečná, pokud jde o zotavení ze stavů, jako je posttraumatický stresový syndrom, deprese a úzkost. 

Kočky se často využívají jako terapeutická zvířata v nemocnicích, na fyzioterapeutických sezeních, v zařízeních dlouhodobé péče a dalších zdravotnických zařízeních, kde pomáhají pacientům zotavit se po fyzické, psychické i emocionální stránce. 

Je také známo, že kočky mimořádně pomáhají dětem s autismem, ADHD a dalšími kognitivními poruchami tím, že podporují pozitivní sociální interakce.

Pomáhají nám zlepšit naše vztahové dovednosti

Navzdory argumentům z tábora pejskařů studie prokázaly, že majitelé koček mohou mít celkově lepší schopnosti v oblasti mezilidských vztahů. Majitelé koček se ukázali být otevřenější, citlivější, měli vyšší skóre v testech inteligence a více důvěřovali ostatním. Tyto vlastnosti se mohou přenést ze vztahů s našimi čtyřnohými přáteli i do vztahů s našimi lidskými bližními.

Vědecké studie potvrzují to, co mnozí milovníci koček intuitivně cítí – že naši chlupatí přátelé mají zásadní vliv na zlepšení kvality našeho života. Odměňujte je za to pravidelně, ať už pamlsky, novými škrabadly nebo čímkoliv, co se jim zamane. Pro takové případy vám je 24/7 k dispozici ZooRoyal, internetový obchod s širokým sortimentem potřebami a krmiv pro zvířata.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články