Proč mají džíny malé kapsičky vepředu?

Možná už jste si také položili otázky, k čemu jsou ty malé kapsičky u džín, které najdete vepředu. Je to estetická věc, nebo jsou k něčemu účelově udělané?

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

S naším článkem objevíte užitečnost takové malé kapsy a možná se budete divit, jakou mají tyto malé kapsičky roli. Pokud se v módě nevyznáte nebo ji nesledujete, budete překvapeni, k jakému účelu slouží. 

Malá kapsička není pouze estetickou záležitostí

Dříve byly džíny hlavně mužskou záležitostí. A z tohoto důvodu se také zrodila tato malá kapsička, která pro ně měla velký význam. Jestli se pořád divíte a nemůžete přijít na důvod, proč ji na džínách dnes máme, musíte se podívat hlouběji do historie. Džíny byly dříve kousek oblečení, který se prakticky nedal zničit, a proto byly mezi muži velmi populární. 

Tuto malou kapsu vynalezl Lewis Strauss, od něj pochází název Lewisovy džíny. Začaly se nosit již od konce 19. století, a jsou to ty klasické džíny, bez kterých se neobejdete. Tato malá kapsa doprovázela džíny už při jejich tvorbě. Jaká je teda skutečná role této malé kapsičky, kterou najdete na každých džínových kalhotách?

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Malé kapsičky má většina džínových kalhot

Kapsa sloužila k uložení kapesních hodinek, kteří nosili kovbojové

Kapsička nemá žádnou překvapivou funkci. Sloužila k umístění kapesních hodinek, které byly nezbytné v 19. století. Bylo nutné je chránit, protože většinou pocházely z dědictví po předcích a měly velkou hodnotu. Kovbojové je tedy přivázaly k řemínku, vložili do kapsy a hodinky byly v bezpečí při rodeu nebo divoké jízdě na koni. 

V dnešní době si s malou kapsičkou poradí hlavně děti – vejde se do ní několik kostiček lega, žvýkačky nebo několik bonbonů. Dospělí si do kapsičky mohou schovat prezervativ, který se tam vejde akorát. 

iZdroj obrázku: Pixabay
Malá kapsička není pouze estetickou záležitostí

Celkově mají džíny velmi bohatou historii. Dnešní svět nabízí džíny mnoho barev, střihů a zdobení. Jsou vyrobeny z bavlněného kepru, který se používá pro velkou většinu kalhot. Vynálezci džínových kalhot jsou Jakob David, který byl krejčím, a Lewis Strauss, podnikatel v San Francisku. Většina z nás má několik kousků džín doma ve skříni, ale někteří slavní módní návrháři tvrdí, že tento trend skončil už ve 40. letech minulého století. 

Kalhoty umožňují dobrý pohyb a tak se brzy dostali ke všem lidem, i když původně byly určené nižší třídě. Dnes vyrábějí džíny i takové značky, jako je Louis Vuitton nebo Jean Paul Gaultier. Je to materiál, se kterým můžete dělat různé věci. Džíny dnes mohou vypadat jako elegantní kalhoty, které můžete nosit v kombinaci se sakem ze stejného materiálu. Moderní jsou také džíny, které jsou děravé. Nosí je hlavně studenti a mladí lidé, ale ve školách to může působit problémy. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Kapsička byla už v minulosti velmi praktická

Někteří lidé džíny nosí naruby nebo špinavé od barvy

Způsob nošení džín si může každý vybrat podle sebe. Někteří se nebojí vzít si džíny nabarvené barvou, jiní jdou jiným směrem a oblékají si je naruby. Díky těmto rozdílům je tato historická látka módním základem. Kromě kalhot se z tohoto materiálu vyrábějí také bundy, které jsou oblíbené především u milovníků motorek. Hodí se ale také do města. Malá kapsa u džín v dnešní době svůj původní účel splňovat nemůže, ale i tak na džínách zůstala po dlouhá desetiletí. Džíny od začátku svůj původní vzhled změnily minimálně. 

iZdroj obrázku: Pixabay
Kapsa sloužila k uložení kapesních hodinek, kteří nosili kovbojové

Pokud se vám džíny roztrhají, můžete z nich udělat džínové kraťasy, vyrábějí se také sukně ze stejného materiálu. Materiál je pružný a džínovinu si můžete koupit v metráži na různých eshopech nebo v obchodech s látkami. 

Džínové oděvy se tedy šijí z denimu, což je pevná a trvanlivá bavlněná tkanina, existuje nespočet variant v použití této látky, dnes jsou také různé barvy nebo úpravy, jako je odíraný nebo vybledlý vzhled. Původně byl denim barvený indigovým barvivem, které se získávalo z rostlin. Džínovina postupem času bledne, protože se často pere a také opravuje. Nejčastějším místem, kde je látka namáhána, jsou kotníky, kolena a také stehna. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články