Při výběru spodního prádla klade stále velká část žen důraz na nepodstatné detaily a přehlíží důležité vlastnosti, čímž si nevědomky zadělává na zdravotní potíže.
V poslední době je ve společnosti cítit snaha osvobodit ženy od vnímání coby sexuálního objektu. Ruku v ruce s tím jde zvyšování povědomí o vlastnostech spodního prádla a možných důsledcích jeho špatné volby. Stále více žen si proto osvojuje základy jeho správného nošení a výběru. Je ale pořád řada těch, které dávají přednost líbivosti před zdravím. Naštěstí se móda vyvíjí, a tak začínají být v kurzu i jiné než „problematické“ kousky tohoto druhu oblečení.
Pohodlí střídá nepohodlí a obráceně
Móda nošení spodního prádla má, pro někoho možná překvapivě, vcelku krátkou historii. První kalhotky (vzhledově volné pánské kraťasy) se objevily teprve ve 13. století a nosily je především nevěstky a tanečnice. Po nich následovala móda (velmi těsně) stahujících korzetů. Do vyšších společenských vrstev pak spodní prádlo proniklo až na přelomu 18. a 19. století, přičemž móda spodního prádla tak, jak ji známe dnes, se datuje až od roku 1913.
Od té doby prošla móda spodního prádla bouřlivým vývojem. V současné době se nacházíme v období absolutní svobody, a to i na poli módy. Každá žena si tak může – bez tlaku módního průmyslu – zvolit takové spodní prádlo, které jí samotné nejvíce vyhovuje (a nejvíce lichotí její postavě). Při jeho volbě by však měla myslet na to, že „šaty dělají člověka“ a spodní prádlo je základem oblečení.
Šťastnější, sebevědomější a uvolněnější
Podle průzkumů jsou ženy, které nosí správně padnoucí a dobře zvolené spodní prádlo, sebevědomější, uvolněnější a celkově šťastnější. Při volbě prádla je proto důležité myslet na několik věcí – např. zda máte správně zvolený střih? Ne každý střih vyhovuje každému. Je důležité, abyste se ve vámi zvoleném prádle cítila dobře a aby vás nic neškrtilo a nezařezávalo se. V opačném případě si můžete zadělat na různé kožní potíže či infekci močových cest.
Stejně tak dobře byste si měly nechat poradit při výběru podprsenky. Je totiž vcelku pravděpodobné, že nosíte špatný obvod (často větší, než potřebujete), z čehož vás mohou bolet záda. Pokud si potrpíte na stahovací prádlo, pamatujte, že se doporučuje nosit ho jen výjimečně a jen po dobu nezbytně nutnou. Dlouhodobé nošení stahovacího prádla vede k ochabování břišního svalstva a k útlaku nervů a zvýšení tlaku na vnitřní orgány.
Krajkové spodní prádlo si vyhraďte pro zvláštní příležitosti (například na naplánovanou schůzku s partnerem). Spodní prádlo, které je vyrobené z umělého vlákna totiž tzv. nedýchá, pokožka se pod ním potí a na jeho povrchu se množí bakterie. Jeho dlouhodobé nošení následně může vést k infekcím a nevzhledným, bolestivým pupínkům. Mnohem lepší variantou je klasické složení materiálu 80 % bavlna, 20 % elastan.
Spodní prádlo nemusí být „navoněné“
Další chyba, kterou ženy často dělají, je při samotném praní spodního prádla. To by se, stejně jako např. ručníky, nemělo prát s aviváží. Aviváž může způsobit podráždění pokožky (vyrážka, alergie, svědění), která je na intimních partiích citlivější. Po vyprání by se rovněž mělo nechat přirozeně uschnout. Sušička totiž jemné spodní prádlo poškozuje (prádlo žmolkuje, vlákna ztrácí pevnost).
Všem ženám můžeme závěrem jen doporučit, aby si pro každou činnost zvolily vhodné spodní prádlo. Do posilovny či na jinou sportovní aktivitu volte spíše prádlo s antibakteriální úpravou a po cvičení si ho převlékněte. Na spaní se zase spodního prádla vyvarujte. I pokožka intimních partií si potřebuje odpočinout a volně dýchat. A pamatujte, že spodní prádlo bude sexy, když vy se tak budete cítit.