Jako první dostal mozkový implantát Neuralink od Elona Muska, který mu umožňuje ovládat počítač myšlenkami. Ochrnutý muž nyní pověděl, jaké to je.
Ochrnutý muž Noland Arbaugh z Arizony v USA, který po nehodě při potápění ochrnul od ramen dolů, se stal prvním člověkem, kterému byl do mozku implantován Muskův čip Neuralink. Novodobá vymoženost mu umožnila ovládat počítač pouhými myšlenkami, ale není to podle něj jen tak. Redakce webu Dámský Deník se důkladně podívala na jeho zpověď.
Díky čipu může opět hrát hry
Třicetiletý Noland díky technologii vyvinuté společností Elona Muska dokáže po kompletním ochrnutí věci, o kterých si dříve myslel, že jsou pro něj nemožné. Čip mu byl aplikován do mozku po dobu 6 let, přičemž co se stane poté, doteď neví. Ničeho však nelituje.
Právě díky čipu Neuralink nyní může studovat a hrát hry, včetně šachů, které jsou jeho celoživotní vášní. Navíc získal trochu kontroly nad svým tělem a sám podle serveru Fakt uvedl, že chce svou obětí přispět k výzkumu mozku a rozvoje umělé inteligence. Systém zabudovaný v jeho hlavě přitom funguje tak, že detekuje elektrické impulsy, které mozek vydává, když přemýšlí. Ty jsou poté přeloženy do digitálních příkazů a on jimi ovládá počítač.
Veškerá rizika předem věděl
Implantát mu byl vložen do mozku v lednu 2024, a on se tak stal prvním člověkem, který získal čip od společnosti Elona Muska. Sám přitom uvedl, že kdyby se stala nehoda a nevyšlo to, alespoň by to firmě přineslo poznatky. Všechna rizika si uvědomil a přesto chtěl zkusit začít znovu žít. Jak kvůli sobě, tak kvůli potenciálu, který tato technologie přináší.
This is Noland Arbaugh.
He was the first person in the world to get Elon Musk’s Neuralink:
Musk announced the brain-computer interface will be implanted in a second human within a week.
With hopes of 1,000 humans by 2026.
I think this is humanity and AI at its finest. pic.twitter.com/RmmJI8nKRB
— Alex Banks (@thealexbanks) July 12, 2024
Jediné, co bere jako mínus, je skutečnost, že přišel o veškeré soukromí. Vědci nyní mohou kdykoli nahlédnout do jeho mozkové aktivity a případně také získat vhled do jeho myšlenek. Tím kompletně ztratil své soukromí, ale zato získal zpět alespoň trochu nezávislosti, kterou většina lidí považuje za samozřejmost. Výše uvedené video sdílel jeden z uživatelů sítě X.