Lesníci bijí na poplach. Je snadné si jej splést se zmijí, avšak můžete zachovat klidnou hlavu – tento plaz vám neublíží

Naučte se rozeznat, kdy je čas na paniku a kdy ne. Tato zvířata jsou v naší přírodě poměrně častá, může se stát, že je potkáte třeba při procházce lesem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Při procházce lesem musí být člověk opatrný. Kromě klíšťat totiž na své cestě můžete potkat i hady. Proto se mnoho lesníků snaží naučit lidi, jaké jsou rozdíly mezi slepýšem a například zmijí. Ano, teď si možná říkáte, že slepýše od zmije rozezná snad každý, ale když pak nějakého hada nečekaně potkáte, většinou začnete zmatkovat. A je vám jedno, jestli je to had nebezpečný, nebo ne, snažíte se od něj dostat pryč.

Naučte se rozpoznat hady

Lesníci z Bydhošťské lesní inspekce se snaží upozornit lidi, že nejčastěji se v lese můžete setkat se slepýšem, „beznohou ještěrkou“, která připomíná hada. Jak poznáte, jestli je to opravdu slepýš a ne had? Klíčová je v tomto případě hlava. Není v ní žádné zúžení, a kvůli tomu je těžké rozlišit, kde končí a kde začíná. Kromě toho jsou důležité i otvory pro uši. Hadi je nemají, ale slepýši ano.

iZdroj fotografie: Pixabay

Když se ještěrka cítí ohrožená, může odhodit kus svého ocasu. To je například věc, kterou hadi nedělají. Slepýši loví především večer a v noci. Živí se plži, žížalami a hmyzem. Jenže ne vždy se můžete setkat právě se slepýšem, někdy to totiž může být nebezpečná zmije, která se vyskytuje v okolí vodních nádrží.

Jak rozeznat zmiji od užovky

Když na své cestě potkáte zmiji, měli byste být obzvlášť opatrní. Mějte ale na paměti, že na vás nezaútočí bezdůvodně, to udělá jen v tom případě, že na ni omylem šlápnete nebo ji vyplašíte. A jak vlastně rozeznat zmiji od užovky? Užovka má na sobě velmi charakteristické žluté skvrny, což zmije nemají. Samice jsou větší než samci a mohou být dlouhé až 130 cm. Ovšem ať už potkáte slepýše nebo zmiji, dávejte na sebe při procházkách vždy pozor.

Co byste dělali, kdybyste potkali hada?

Zdroj: Mirror

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Tablety do myčky zatočí se špínou v celém domě. Dá se s nimi vyčistit trouba, záchod, pračka i sprcha
Události247.cz
Události247.cz
Putin reaguje na západní pomoc: Rusové použijí ty nejpokročilejší zbraně
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kouzlo rybího tuku: Kromě jiného zvětšuje prsa a snižuje riziko srdečních onemocnění. Má vliv i na oči a motoriku
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Je to pocit, jako kdyby vás někdo pohřbil zaživa: Proč dochází ke spánkové paralýze a co se s tím dá dělat