Všeho nechte a zkontrolujte své nádobí. Tyto porcelánové kousky mají obrovskou hodnotu, udělají z vás boháče

Pokud doma vlastníte čajový porcelán a chtěli byste vědět, zdali patří mezi vzácné kusy, je potřeba hledat specifické znaky, které vám prozradí, jestli jste boháči.

čajový porcelán i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Čajový porcelán si často pořizujete kvůli vzhledu – tvaru, barvě, dekoraci – málokdo pátrá po jeho původu a hodnotě. Je tedy možné, že právě vy doma vlastníte porcelán vysoké ceny. Chcete-li se o tom přesvědčit, je potřeba pátrat po značce, která se nachází na spodní straně výrobku. Prozradí toho mnoho o původu porcelánu.

Ze značky porcelánu toho můžete vyčíst mnoho

Pokud chcete zjistit, jaký porcelán se nachází ve vaší kuchyni, pomůže vám s tím výrobní značka, která je umístěna na spodní straně výrobku. Z jednoho razítka můžete vyčíst v podstatě všechny důležité informace o porcelánu. Odkud pochází, kdy byl vyroben, výrobní program, majitele nebo místo, kde se porcelánka nachází. Značky jsou často ve tvaru kulatého razítka a mohou mít různé barvy, ty rozdělují jednotlivé porcelánky, jak uvádí web DumAZahrada.

Rozdělení porcelánu do několika tříd

Porcelán je možné rozdělit do několika tříd, které určují jeho kvalitu. Zařazení do jednotlivých tříd se posuzuje podle kvality, síly střepu, zpracování a barvy. Můžete mít doma porcelán střední třídy, prvotřídní kvality nebo vysoce luxusní kousek. Pokud je cena pro běžného zákazníka přijatelnější, zpravila se hovoří o výrobku střední třídy. V případě silnějšího střepu je jasné, že výroba nebyla tolik náročná, pro výrobce bylo důležitější množství než kvalita. Potisk může být křivý.

sada porcelánu iZdroj fotografie: Freepik
Můžete doma vlastnit porcelán vysoké hodnoty

Oproti tomu kvalitní nebo luxusní porcelán poznáte na první pohled i jako nezkušený jedinec. Je tenký, jemný, přesto pevný. Tomu odpovídá i jeho lehkost a elegance. Sotva najdete nějakou vadu. I při častém používání není opotřebovaný. Zkrátka kvalita a luxus. V takovém případě je ale potřeba počítat také s jinou cenou než u porcelánu střední třídy, informuje Ireceptar.

Porcelán není jediná součást vaší domácnosti, která vás může překvapit vysokou hodnotou. Možná jste boháči. Stačí se podívat do peněženky a hledat mince se specifickými znaky, jež by vám mohly vynést veliké bohatství, o čemž jsme již psali na Dámském Deníku.

Jaký čajový porcelán doma vlastníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Radka Dobešová

Zobrazit další články