Za blíže neobjasněných okolností zemřel zpěvák, který přepsal rockovou hudební scénu. Truchlící rodina nekomunikuje

Zpěvák s nezaměnitelným hlasem, který se podílel na přeměně rockové scény, zemřel za blíže neobjasněných okolností. Truchlí jeho rodina, fanoušci i celá hudební scéna.

svíčky i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ve věku pouhých 57 let zemřel zpěvák průlomových kapel Screaming Trees a Queens of the Stone Age Mark Lanegan. Ikona rockového žánru grunge zemřela ve svém domě v Irsku, kam se uchýlila s rodinou teprve před dvěma lety. Ačkoliv se zpráva o zpěvákově skonu prohnala hudební scénou jako přívalová vlna, jeho rodina zarytě mlčí a s prosbou o respektování soukromí odmítá sdělit jakékoliv související podrobnosti. Některá média proto spekulují, že zemřel na následky onemocnění covid-19, které prodělal v loňském roce.

Jeho nezaměnitelný hlas zrál jako kvalitní víno

Mark Lanegan vstoupil se svým chraplavým barytonem na hudební scénu v 80. letech minulého století, kdy stál u zrodu grungeové kapely Screaming Trees. Za svůj život opakovaně prokazoval, že si zaslouží být uznávaným a respektovaným umělcem, což mu vyneslo řadu ocenění a silnou fanouškovskou základnu. Ta, společně s jeho rodinou, přáteli a kolegy, truchlí nad jeho nečekaným odchodem. Zpěvák zemřel ve věku pouhých 57 let dne s magickým datem 22. 2. 2022 ve svém domě v Killarney (hrabství Kerry, Irsko).

iZdroj fotografie: Teresa Sedó / Creative Commons / CC BY-SA

Ačkoliv se řada lidí dožadovala objasnění příčiny jeho náhlého skonu, zpěvákova manželka Shelley Brien se obrnila hradbou mlčení a prosí o respektování soukromí. Některá média proto spekulují, že se u Lanegana vyskytly komplikace s dříve prodělaným onemocněním covid-19, kvůli němuž byl hospitalizovaný a v kómatu. O svém boji s nemocí ostatně zpěvák vydal autobiografickou publikaci nazvanou Devil in a Coma (Ďábel v kómatu). Dalšími tématy, jimž se v knize věnuje, jsou jeho závislost na drogách, alkoholu a následná abstinence.

Spolupracoval a přátelil se s mnoha hudebními ikonami

Kromě první autobiografie sepsal zpěvák ještě jednu – ta nese název Sing Backwards and Weep a věnuje se jeho životu hudebníka. Za svoji kariéru spolupracoval s řadou hudebních ikon, kterými jsou například Kurt Cobain, PJ Harvey, Isobel Campbell, Nick Cave, Moby či Guns N’ Roses. Mark Lanegan je rovněž proslulý svým působením v grungeové kapele Screaming Trees, kterou spoluzaložil a s níž zpíval v letech 1984–2000. Kapela nahrála sedm oceňovaných alb a zařadila se mezi průkopníky a nejvýznamnější představitele tohoto stylu.

I přes to, že nedosáhla slávy jako Nirvana či Soundgarden, se některé z jejích písní vepsaly do historie. Řeč je zejména o písni Bed of Roses, kterou hrála moderní rocková rádia i MTV. Druhou světoznámou písní je Nearly Lost You z alba Sweet Oblivion z roku 1992. V průběhu 90. let se Lanegan začal přiklánět ke klidnějším, zádumčivějším a celkově bluesovějším písním. Poté, co odešel ze Screaming Trees, zpíval s kapelou Queens of the Stone Age a zároveň působil jako sólový umělec a získal 12 prestižních ocenění.

Jaký hudební žánr obvykle posloucháte?

Zdroj: DailyMail

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články