V únoru zemřel slovenský režisér, nejstarší pacient po transplantaci srdce v ČR, který byl známý svým kloboukem pro štěstí.
Svět obletěla tragická zpráva. Dne 24. února zemřel v Praze ve věku 84 let slavný slovenský režisér Juraj Jakubisko. Informovala o tom slovenská veřejnoprávní televize s odvoláním na umělcovu dceru. Na pohřeb, který se konal 4. března letošního roku, přicházeli smuteční hosté již s hodinovým předstihem. Rozloučit se s ním přišlo mnoho slavných českých a slovenských umělců.
Jeho původ se odrážel i v jeho tvorbě
Juraj Jakubisko se narodil 30. dubna 1938 v malé vesničce Kojšov na východním Slovensku a právě toto místo mělo bezpochyby silný vliv na jeho osobitý výtvarný styl. Pro jeho filmy je typická velmi svérázná poetika, zvláštní hravost a bizarnost. Téměř v každém z nich se objevují venkovské motivy a folklór, mají podobu rituálu a obsahují lidové písně a kroje.
Díky tomu, že jsou jeho díla plná alegorií, fantazie a obraznosti, je Jakubiskova tvorba mnohdy řazena k magickému realismu, jehož typickým představitelem je v literatuře Gabriel García Márquez. Jakubiskovy experimentální snímky vzbudily zájem i v zahraničí.
Byl v hledáčku komunistické tajné policie
Jeho celovečerním debutem byl inovativní film Kristova léta z roku 1967. Na konci 60. let natočil snímek Ptáci, sirotci a blázni, jehož závěr byl interpretován jako odkaz na sebeupálení Jana Palacha. Jakmile se toto dílo dostalo na světlo světa, byl jeho tvůrce sledován komunistickou tajnou policií a měl potíže s natáčením hraných filmů odehrávajících se v současnosti.
Na plátna kin se vrátil v roce 1979 filmem Postav dom, zasaď strom a o rok později přišel s třídílným televizním filmem Nevera po slovensky. V 90. letech natočil snímky Je lepší být bohatý a zdravý než chudý a nemocný a také Nejasné zprávy o konci světa, jenž byl uveden na více než šedesáti festivalech po celém světě. Celkově režíroval více než 30 filmů.
Transplantace srdce a klobouk pro štěstí
Vysportovaný a štíhlý Jakubisko velmi rád běhal maratony. Miloval cyklistiku a lyžování a celkově se sportu hodně věnoval. Bohužel ho dlouhodobě trápily srdeční problémy, které ho především v pozdějším věku dohnaly až k operaci. V roce 2012 mu lékaři transplantovali srdce. Režisér se tak po tomto zákroku stal nejstarším pacientem v České republice, jenž tuto operaci podstoupil. Ani v této situaci nemohl být bez svého klobouku, který mu dle jeho slov přinášel štěstí.
Ten také zdobil režisérovu rakev, jakožto jeho typický znak. Vedle ní byla vystavena umělcova černobílá fotografie a kamera vytvořená z květin. Na pohřbu se objevila Jakubiskova rodina a mnoho známých a slavných osobností včetně Jana Hřebejka, Zdeňka Trošky, Jiřího Stracha, Václava Upíra Krejčího, Báry Štěpánové a Václava Klause.