Česká undergroundová scéna truchlí, protože přišla o další nepřehlédnutelnou osobnost. Na věčnost odešel svérázný zakladatel kapely Extempore.
Hudební svět se zahalil do černé. Ve věku 79 let zemřel zpěvák, kytarista a spisovatel Jaroslav Jeroným Neduha, který byl zakladatelem skupiny Extempore. V šedesátých letech se také objevil v několika filmových rolích. O jeho osobu se v minulém režimu zajímala Státní bezpečnost. Nakonec emigroval do Rakouska. Smutnou zprávu přinesl server PaměťNároda.
Kvůli okupaci se vrátil domů
Zesnulý hudebník, který byl na hudební scéně známý jako J. J. Neduha, patřil mezi výrazné postavy československého undergroundu. Narodil se v roce 1945 v České Lípě, vyučil se zámečníkem a později začal studovat teologii na Husově československé bohoslovecké fakultě. Živil se muzikou a herectvím. Zahrál si několik malých rolí v dílech známých režisérů.
Včera jsme obdrželi smutnou zprávu, že zemřel rocker, básník a výrazná osoba undergroundu Jaroslav Jeroným Neduha….
Zveřejnil(a) Paměť národa dne Úterý 26. listopadu 2024
Objevil se například ve filmu Kulhavý ďábel režiséra Juraje Herze z roku 1968 nebo v režijním debutu divadelníka Jiřího Suchého z roku 1970 s názvem Nevěsta. Na konci šedesátých let cestoval po Dánsku, Beneluxu a Anglii. Byl přijat na grafickou školu v Londýně. Studium ale nezahájil, protože se vrátil do rodné země kvůli srpnové okupaci, připomněl web Novinky.
Schovával se v psychiatrické léčebně
Zesnulý hudebník založil v roce 1973 kapelu Extempore, ve které se za dobu její existence vystřídalo mnoho muzikantů. Aktivity alternativní skupiny připadaly podezřelé tehdejší Státní bezpečnosti, která se o její členy začala zajímat. Neduha se před ní opakovaně raději schoval v bohnické psychiatrické léčebně.
Umřel Jarda Jé Jé Neduha.😞
Zveřejnil(a) Vladimír Lábus Drápal dne Pondělí 25. listopadu 2024
V roce 1980 založil s Karlem Navrátilem folkovou skupinu Mezzanin. V té době také vystřídal několik zaměstnání. Byl skladníkem, správcem tenisových kurtů nebo pracovníkem ve sběrně. Podle webu iDnes byl v roce 1983 falešně obviněn ze zneužívání nezletilých. Hrozil mu osmiletý trest vězení, a tak raději emigroval do Rakouska. Do vlasti se vrátil až po listopadu 1989. Z porevolučního vývoje byl ale zklamaný.