Zdražování v roce 2024: Čekají nás krušné časy, tyto potraviny budou stát extrémně hodně peněz

Lidé mají obavy z cen potravin, které by měly výrazně podražit od roku 2024. Někteří odborníci však upozorňují, že není třeba panikařit.

i Zdroj fotografie: Ladislav LuppaCreative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
                   

Konsolidační balíček sice slibuje snížení DPH u potravin z 15 % na 12 %, ale podle některých se pouhá 3 % rozdílu nemohou projevit. Co však může mít výrazný vliv, je prudký nárůst cen energií v roce 2024, potravináři si budou muset tento rozdíl začlenit do cen potravin. Někteří odborníci však mají pocit, že se firmy na vysoké ceny energií jen vymlouvají.

DPH u potravin klesne o 3 %

U potravin se sníží daň z přidané hodnoty o celá 3 %, klesne z 15 % na 12 %, což je sice pozitivní zpráva, ale někteří se domnívají, že koncový zákazník tak nepatrný rozdíl ani nepocítí. Podle prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové bychom se měli obávat především prudkého nárůstu cen energií, které pokles DPH zcela převálcují, a proto se potraviny budou muset výrazně zdražit, jak uvádí server CT24.

„Jednání již proběhla, ale nevedla k tomu, že by se snížily ceny potravin proto, že by někdo tlačil na potravináře, řetězce nebo zemědělce. Spíše kvůli tomu, že trh nějakým způsobem funguje,“ uvedla Večerová. Kde se však na jedné straně DPH snižuje, na druhé roste. Do nejvyšší sazby DPH, tedy 21 %, vzroste DPH u čepovaného piva, limonád a také kojeneckých vod.

Potraviny, u nichž očekávat nárůst cen

Deník uvedl, jakých potravin se bude v roce 2024 nárůst cen týkat. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza upozornil, že odvětví jako potravinářství a zemědělství jsou energeticky velice náročná, zejména zpracování mléka a mléčná výroba. Můžeme tedy očekávat zdražení u mléka a mléčných produktů.

čepované pivo iZdroj fotografie: Freepik
Výrazné zdražení proběhne v roce 2024 u čepovaného piva

Jsou zde však i tací, kteří nějakou cenovou katastrofu v příštím roce rozhodně neočekávají. Například analytik České zemědělské Univerzity v Praze Tomáš Maier. Hovoří pouze o „kosmetických“ rozdílech, koncový zákazník by podle něj neměl očekávat bůhví jaké zemětřesení v rodinném rozpočtu. Kde se však přiklání ke skutečně viditelnému nárůstu cen, je čepované pivo, jak již bylo zmíněno výše.

Zde se odborníci shodnou, že by se návštěvníci hospod a restaurací měli smířit s realitou, která bude představovat i 70 korun za půllitr piva, a to především ve větších městech. V menších obcích nebude rozdíl tak prudký. O těchto vyhlídkách jsme se už na DámskémDeníku zmiňovali.

Jak ovlivní nárůst cen čepovaného piva četnost vašich návštěv restauračních zařízení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Radka Dobešová

Zobrazit další články