Když se narodil, lékaři nemohli uvěřit svým očím. Takhle dnes vypadá chlapec, který překvapil celý svět

Chlapeček, jehož stařecký vzhled šokoval rodiče i zdravotníky, neměl žádné vyhlídky na léčbu. Na jeho unikátní onemocnění, které medicína neznala, prostě neexistovala.

Vrásčitý novorozenec pláče i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jakmile se novopečeným rodičům narodí miminko, jsou šťastní a vůbec neřeší, jak nový přírůstek do rodiny vypadá. Klíčové pro ně je, zda je zdravý. Když ale přišel na svět malý australský chlapec, jeho vzhled šokoval rodiče i ostřílené zdravotníky. Vypadal jako stařec. Narodil se totiž s unikátním onemocněním, které však medicína neznala. Neuměla ho tedy ani léčit a nebylo zřejmé, co se bude dít, až dítě vyroste.

Vzezření novorozence šokovalo rodiče i lékaře

Když se Tomm Tennent, který pochází z jihovýchodní Austrálie, v roce 1993 narodil, jeho vzezření všechny ohromilo. Přišel na svět s obrovským množstvím přebytečné kůže, která by klidně pokryla tělo pětiletého dítěte. Novorozenec vypadal jako vrásčitý stařec nebo panáček Michelin. „Ve chvíli, kdy se narodil, jsem byl v šoku. Nemyslel jsem si, že by člověk nebo malé dítě mohlo někdy vypadat takhle,“ cituje chlapcova otce Geoffa Tennenta web Goniec.

plačící dítě

Vzácná nemoc holčičce každé 2 měsíce pokrývá celý obličej fialovými skvrnami, vypadá jakoby z jiné planety

Že by s miminkem mohlo být něco v nepořádku, naznačily během těhotenství ultrazvukové snímky. Nikdo ale netušil, že se malý Tomm zapíše do historie lékařské vědy. Dosud se totiž na celém světě nic takového nestalo. „Srdce mi vyskočilo až do krku, ale zároveň bylo úžasné ho zvednout a obejmout,“ vzpomíná na narození svého syna Debbie Tennentová. Lékaři byli zaskočení a nevěděli, jak nemoc léčit. Novorozenec jen podstoupil téměř tříměsíční sérii vyšetření a testů.

Lékaři si všimli podobnosti se štěňaty šarpeje

Nakonec se lékařům podařilo přijít záhadě, se kterou si nevěděli rady, na stopu. Neotřele jim v tom pomohla jistá podobnost novorozence se štěňaty psa plemene šarpej, která se také rodí s přebytkem kůže. Ukázalo se, že chlapec má stejně jako malí šarpejové v pokožce stokrát víc kyseliny hyaluronové než průměrné dítě. Štěňata s přibývajícím věkem do kůže dorostou. Lékaři doufali, že to samé se stane i Tommovi.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Alinstante RD (@alinstanterdcom)

Dětství chlapce nebylo snadné. Musel čelit posměškům, ale nakonec si našel kamarády, kteří ho brali takového, jaký byl. Rodiče jsou na svého syna hrdí. „Za všechno, čeho dosáhl, vděčí sám sobě… Daří se mu, všechno zvládá,“ pochvaluje si jeho otec. V průběhu let se vzhled Tomma začal měnit. Dnes je z něj mladý muž, který se před časem oženil a vede spokojený život. Po nadměrné kůži na jeho těle není ani stopy. Podle televize 9Now je stále jediným člověkem na světě s tímto onemocněním.

Co říkáte na to, že lékaři nemohli záhadě přijít na kloub?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články