Kobyla přivedla na svět vzácné hříbě. Jeho zbarvení podle pověr chrání jezdce před zraněním a smrtí

Bezprostředně poté, co se hříbě narodilo, bylo všem jasné, že je výjimečné. Jeho vzácné zbarvení učarovalo kromě chovatelů i zbytek celého stáda.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Manželé Jackie a Scott Nelsonovi vlastní ranč s názvem Down Under Colour již dlouhé roky. Odchovali mnoho koní výborných kvalit a povahových vlastností, čímž si vydobyli respekt a uznání ostatních rančerů. Specializují se na chov koní plemene American Paint Horse (známí pro své variabilní strakaté zbarvení), a tudíž takřka žádná kombinace hnědé a bílé je nemohla překvapit. Přesto se tak stalo, když se narodilo vzácně zbarvené hříbě jménem Coconut.

Hříbě, které všechno změnilo

Z každého narozeného hříběte mají Scott a Jackie Nelsonovi obrovskou radost. Manželé se starají, aby odchovali koně nejlepších kvalit a povahových rysů, což vyžaduje nepřetržité úsilí – od výběru rodičů s odpovídajícími kvalitami až po výchovu hříbat a mladých koní. Jen díky tomu se stal jejich ranč Down Under Colour v americkém Melbourne vyhlášeným. Ačkoliv si za dlouhé roky provozu ranče manželé mysleli, že je nedokáže nic překvapit, mýlili se.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jejich kobyla jménem Poka přivedla na svět velmi vzácně zbarvené hříbě. Kvůli převažující bílé barvě dostalo jméno Coconut (volně přeložitelné jako Kokoska). Hříbě je celé bílé s hnědou skvrnou přes uši a vrchní část hlavy. Koně s touto vzácnou skvrnou na jinak bílé hlavě se nazývají „Medicine Hat“ a pojí se s nimi řada pověr. Dále mohou mít ještě hnědou skvrnu na hrudi, která se označuje jako „štít“ (Kokoska ji také má), nebo v oblasti třísel a u kořene ocasu.

Tohoto zbarvení si cenili zejména původní americké indiánské kmeny, kteří mu připisovali magické schopnosti. Medicine hat koně měli svým jezdcům poskytovat ochranu před zraněním, úmrtím v boji a před hrozícím nebezpečím je varovat. Tradovalo se, že když ukradnou toto zvíře jinému kmeni, přinese jim štěstí. Ještě cennější byli tito koně s modrým okem, kterému přezdívali „nebeské“. Jestliže by jejich jezdec padl, nebeské oko by jeho duši odneslo k bohům.

Kokoska vzbudila pozornost i u svého stáda

Není se proto čemu divit, že se manželé toužili novým přírůstkem pochlubit co nejdříve. Již druhý den po narození představili Kokosku zbytku jejího stáda a toto shledání natočili. Kokoska je plná elánu a chuti do života, zatímco její matka Poka ji pečlivě chrání. Když hříbě přijde blíže k plotu sousedícího s výběhem zbytku stáda, koně se na ni přijdou podívat. V momentě, kdy manželé videozáznam nahráli na server YouTube, se okamžitě stal celosvětovým hitem.

Jaké další legendy a pověry o koních znáte?

Zdroj: DownUnderColour

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články