Malý vnuk přihlížel nevhodnému chování 35letého otce k nemocnému dědečkovi. Nedokázal to poslouchat a udělal něco, co otce zahanbilo

Starý muž už se nedokázal postarat o své hospodářství, a tak si jej vzal k sobě jeho syn. Neměl se však u nich dobře. Až malý vnuk udělal něco, co všem otevřelo oči.

starý muž i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Nikdo nemládne a jednou si většina lidí bude muset projít stářím se všemi výzvami, které přináší. Podle ČeskéhoRozhlasu senioři nejvíce potřebují pocit, že do rodiny stále ještě patří. Když kolem sebe nemají podporující a milující rodinu, je to skutečná tragédie. Tento starý muž musel opustit svůj domov, příliš vřelého uvítání se však u svého syna doma nedočkal. Jediný, kdo viděl situaci skrze čisté srdce, byl malý vnuk, který svému otci udělil pořádnou lekci.

Vzali si starého tatínka do panelového bytu

Podle Aktuálně se péče o stárnoucí příbuzné bude brzy týkat velké části lidí. Prodlužující se délka života a snižující se porodnost způsobuje především v západních zemích procentuální nárůst lidí v seniorském věku. Péče o ně nemusí být vždy jednoduchá, ale rozhodně si rodiče a prarodiče zaslouží alespoň elementární úctu a pochopení. To se však v tomto případě příliš nevyvedlo.

Sedmdesátiletý muž zůstal po smrti manželky zcela sám. Společný život trávili v rodinném domku a na starost měli i menší hospodářství. Zdraví však přestávalo sloužit a bez pomoci manželky už nedokázal všechno sám zastat. Jeho 35letý syn tak musel začít situaci řešit. Jeho původní plán byl, že dá tatínka do domova seniorů. Nakonec si však spočítal, že by neměl na měsíční platby, které nebyly zrovna malé.

děda s vnukem iZdroj fotografie: Freepik
S malým vnukem měl dědeček hezký vztah

Po dohodě s manželkou se rozhodli, že tatínka vezmou k sobě. Dům se prodal a starý muž, zvyklý na svobodný život na vesnici, se rázem ocitl v panelovém bytě. Kromě syna a snachy tu byl i jeho 12letý vnuk, se kterým měl velmi pěkný vztah. Se synem a snachou to však bylo o poznání horší. Jeho zdravotní stav se pomalu zhoršoval a některé věci už nedokázal dělat tak dobře jako dříve. Bolely ho klouby, špatně slyšel a také se mu třásly ruce.

Děda trávil většinu času ve svém pokoji

Brzy tak sešlo ze společných obědů a večeří, které by trávili u jednoho stolu. Snacha se nemohla dívat na to, jak její tchán neesteticky jí, a nakonec ho vykázala do jeho pokoje, aby se najedl tam. Co měl dělat? Cítil, že je obtěžuje, a nechtěl dělat problémy, tak mu snacha jídlo vždy přinesla. Ke stolu už ho nezvali. Aby jí nepřidával práci, prázdný talíř vždy odnesl do dřezu s nádobím. Stalo se však, že kvůli třesu rozbil časem dva talíře.

Syn se rozhodl dát starou matku do domova důchodců, pak ale rozhodnutí litoval. Všichni by si měli uvědomit tuto důležitou věc

A tak dostal dřevěnou misku, aby už nemohl nic rozbít. Jediný, kdo situaci viděl jinýma očima a bylo mu starého muže líto, byl jeho malý vnuk. Nesnášel, když byli jeho rodiče na dědu zlí. Úplně se mu svíral žaludek. Nikdy se však neodvážil dědečka nahlas zastat. Chodil si tak za ním povídat do jeho pokoje. Dědeček měl také jednoho velkého koníčka. Byl to řezbář a jeho vnuk narazil v jeho věcech na řezbářská dláta a jiné náčiní, kterého se muž nechtěl vzdát, přestože už mu ruce nesloužily.

Malý syn dal svému otci lekci

Dovolil ale vnukovi, aby si náčiní půjčil, a také mu radil, jak se dřevem pracovat. Chlapec tak po čase vyrobil dílo, na které byl velmi pyšný. Rozhodl se vyrobit dřevěné misky. Tatínek si všiml, že něco kutí, a ptal se ho, co to dělá. Hoch pyšně ukázal své dílo a řekl: „Vyrobil jsem pro tebe a mamku dřevěné misky, abyste si je schovali, až budete staří a taky se vám budou třást ruce jako dědovi.“ To byla lekce. Nejdřív táta nevěřícně zíral, pak mu však vstoupily slzy do očí. Jako by si ve vteřině uvědomil, jak se choval a co je skutečně důležité.

smutný muž iZdroj fotografie: Freepik
U syna se bohužel i kvůli přístupu snachy cítil jako obtížný hmyz

Nezbylo mu nic jiného, než se jít svému otci omluvit. Opět mu udělali místo u stolu a přestali se k němu chovat jako k obtížnému hmyzu. I když péče o seniora vůbec nemusí být jednoduchá, všichni bychom si v takových chvílích měli vzpomenout, co všechno pro nás naši rodiče a prarodiče udělali. Rozhodně si zaslouží naši úctu, lásku, podporu i trpělivost, kterou nám sami projevili, když jsme byli malí. Podobný příběh o vnukovi, který se rozhodl sám starat o milovanou babičku, jsme nedávno na DámskémDeníku zveřejnili.

Jaký máte vy názor na péči o seniory?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články