„Vydělávám dvakrát tolik než můj manžel. Proč bych se měla starat o domácnost?“ píše Denisa. Chce zbořit zaběhnutý stereotyp

Žena už ze sebe nechce nechat dělat služku. A to především proto, že její manžel vydělává o dost méně než ona.

Manželka křičí na manžela i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedna z našich čtenářek se rozhodla do redakce DámskéhoDeníku zaslat dopis, ve kterém popisuje svou životní situaci. Předpokládá, že mnoho dalších žen zažívá něco podobného, a tak jim chce dodat sebevědomí, aby si doma konečně duply a zbořily daný stereotyp, že domácnost musí obstarat ženy a muži uživit rodinu. Ona totiž musí zvládat obojí, protože její manžel je neschopný.

Ženu už manželovo nicnedělání nebaví

Paní Denisa B. žije v domě se svým manželem a dvěma dospívajícími syny. Po rodičovské dovolené začala podnikat a slušně rozjela byznys. Musí se ale otáčet a pracovat někdy i do večera, aby vydělala dost peněz. Její manžel pracuje na úřadě, a tak vydělává o dost méně než ona. Přesto od své manželky očekává, že doma uklidí, uvaří, vypere a obstará veškeré další domácí práce, protože to je dle něj úkol ženy, nikoli muže. Synové sice pomáhají, ale jelikož chtějí na vysokou školu, nechává jim matka prostor pro studium.

„Je to moje chyba, že jsem vždy doma vše dělala, manžel si na to zvyknul, ale už mě to nebaví,“ svěřuje se v dopise zaslaném do naší redakce paní Denisa. Několikrát už svému muži vytkla, že on chodí domu odpoledne a místo toho, aby s něčím pomohl, si lehne na gauč a kouká na televizi. Poslední dobou se kvůli tomu často hádají, ale on nehodlá nic měnit.

Pokud nenastane změna, bude rozvod

„Řekla jsem mu, ať si teda najde ještě brigádu, abych nemusela tolik pracovat, a budu mít tak čas i na domácnost,“ popisuje dále čtenářka. Vždy jí však odpoví, že se po něčem podívá, což ale zatím neudělal. Proč bych se měla o vše starat já, když vydělávám dvakrát tolik?,“ stěžuje si v dopise paní Denisa. Jelikož ji to už takto dál nebaví, rozhodla se jednat. Pokud manžel nezačne doma pomáhat, požádá žena o rozvod.

„Nebojím se, že bych domácnost neutáhla, možná bych na tom byla ještě lépe než teď,“ polemizuje v dopise čtenářka. Každopádně by ale chtěla svým příběhem inspirovat i další ženy, které se ocitají v podobné situaci. Nejsme služky, chlapi by se měli vzpamatovat a uvědomit si, že nežijeme ve středověku,“ apeluje na ostatní čtenářka. Pokud se její manžel nezmění, může to dopadnout jako v případě čtenářky, které se kvůli takovému chování její muž zprotivil, jak jsme již její příběh na DámskémDeníku popisovali.

Co byste paní Denise poradili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články