Manželé s 12 dětmi chovají přes 200 zvířat. Matka se snaží vyjít s rodinným rozpočtem, aby nepřišli na mizinu

Rozpočet čtrnáctičlenné rodiny, která chová přes 200 zvířat, je velmi napjatý. Matka se proto drží svého plánu, jak ušetřit.

peníze i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rodinné rozpočty podstatně nabourává rostoucí inflace. Vlna nebývalého zdražování energií, služeb i základních potravin nekončí. Lidé se snaží s rostoucími náklady vypořádat a někteří se bez pomoci státu neobejdou. Naučit se šetrně hospodařit s rodinnými financemi je složité, pokud se nechcete zadlužit. V úspornějším režimu musí fungovat také jedna velká rodina. Není to pouze kvůli krizi, ale proto, že je čtrnáctičlenná a rozpočet, který má k dispozici, není nafukovací.

Vyjít s rodinným rozpočtem není hračka

Když se osmatřicetiletá Courtney Rogersová s manželem Chrisem rozhodli založit rodinu, neměli v úmyslu mít tolik dětí. Počít potomka se jim nedařilo, a žena navíc potratila. Pak ale všechno nabralo rychlý spád. Každý rok se jim narodilo dítě. Na farmě v Novém Mexiku jich teď vychovávají dvanáct. Nejstaršímu Clintovi je dvanáct let a nejmladší Cambrii devět měsíců. Vyjít s rodinným rozpočtem není pro jejich matku hračka.

Rodina žije skromně. Kupuje jen to nejnutnější. O nějakém luxusním zboží si její členové mohou nechat jen zdát. V době, kdy inflace láme rekordy, se početná rodina dokáže uživit jen díky tomu, že matka umí přísně hospodařit. Dokonce dodržela svůj plán, že v prvním měsíci roku výdaje zmrazí. To znamená, že se vyjma základních potravin nic dalšího nekoupí. „Potřebovali jsme ušetřit, protože vánoční svátky byly velmi nákladné,“ vysvětluje Courtney.

Dokupují jen potraviny, které dojdou

Jenom za vánoční dárky totiž rodiče zaplatili neuvěřitelnou sumu. Limit byl 100 dolarů pro každé dítě, což je v přepočtu asi 2 300 korun. Jenže při dvanácti potomcích suma vyšplhala téměř ke 30 tisícům korun. To je pro rodinný rozpočet pořádná nálož. Šetřit v lednu byla tedy nutnost. „V podstatě jen dokupujeme potraviny, které v domácnosti dojdou. Nechodíme do restaurací, nenecháváme si dovážet jídlo ani ho nekupujeme ve fastfoodech,“ vysvětluje svůj úsporný plán Courtney.

Celý měsíc je tabu i nákup oblečení, bytových dekorací, hraček. Rodina nejezdí na výlety, neutrácí za volnočasové aktivity, nepůjčuje si filmy. Prostě cokoli, co stojí peníze, je zakázané. Šetřivá matka zavedla i bezmasé pondělky, kdy pro svou početnou rodinu vaří levnější jídla. Rogersovi žijí na velké farmě, kde chovají přes 200 prasat a slepic. „Tento měsíc se snažím vymyslet 31 různých večeří s použitím vajec a vepřového masa z naší farmy,“ dodává Courtney.

Cílem je jeden velký nákup týdně

Přestože se některá úsporná opatření mohou zdát až zbytečně přísná, šetrná matka ví, co dělá. Nákupy základních potravin v supermarketech pro čtrnáctičlennou rodinu jsou totiž opravdu velmi drahé. Týdně rodina zkonzumuje šest bochníků chleba a 40 litrů mléka. Během jedné běžné snídaně zmizí 24 vajec a celá krabice cereálií. „Mým cílem je udělat jeden velký nákup týdně. Obvykle ale musím do obchodu ještě jednou pro další mléko, chléb a čerstvé produkty,“ vysvětluje Courtney.

Co říkáte na opatření, která matka velké rodiny zavedla?

Zdroj: NewYorkPost
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články