Vědecky podloženo: Psi umí rozpoznat špatnou osobu, potvrdily studie

Rozhodujete se mezi pořízením štěněte nebo kotěte? Je to věc, o které se roky mluví. Názor na pořízení malého mazlíčka můžete změnit, pokud si nastuduje věci, proč si pořídit právě tohle zvíře.
i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Studii provedla Akiko Takaoka z Kjótské univerzity v Japonsku. Vědci chtěli vědět, jestli pes bude důvěřovat člověku, který lhal. Experiment rozdělili na tři části. Může pochopit pes, že je daný člověk nedůvěryhodný, protože už jednou lhal? iZdroj fotografie: Pixabay

Pes může mít i zcela výjimečné vlastnosti

Psi dávají přednost lidem, kterým mohou důvěřovat

V experimentu majitelé psům ukázali nádobu s jídlem. Pes k němu samozřejmě hned běžel. Pak přišla nádoba bez jídla. Psi se k člověku již blížili pomaleji, protože viděli, že v nádobě není žádné jídlo. Potřetí již majitelovu ruku ani nesledovali, protože věděli, že nic nedostanou. Psi tak rozumí lidským gestům a pokud jsou nekonzistentní, pes může být nervózní a stresovaný. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Psi podle odborníků dokážou poznat špatnou osobu od té dobré

Experimentu se zúčastnilo 34 psů a všichni vykazovali stejné výsledky. Psi využijí vždy své předchozí zkušenosti, aby zjistili, že je člověk lhář. Vědci mají v úmyslu pokračovat v experimentu s vlky, protože jsou se psy blízcí příbuzní. Současný pokus ukazuje, že stejně jako lidé, jsou i psi zvědaví, pokud jde o nové věci. 

Psi pozorují, jak ostatní lidé interagují se svými majiteli

V jiném experimentu majitelů psů požádali lidi o pomoc. Později se pokusili dát psům sušenky, a tím domácí mazlíčky překvapili. Psi totiž neberou sušenky od lidí, kteří se chovali hrubě k jejich majitelům. Raději dostanou pamlsek od toho, kdo jeho majiteli pomohl. Agresivní nebo zlí lidé si důvěru psů nezískali. 

iZdroj obrázku: Freepik

Mít doma psa je něco zcela běžného

Další studie uvádí, že psi jasně čtou komunikace mezi majiteli a cizími lidmi. Vyhýbají se lidem, kteří zvyšují hlas na jejich majitele. Dokonce mohou číst gesta a výrazy obličeje dospělých. Nyní vědci zjistili o něco více v jejich životě a chování a podle nich jsou mnohem chytřejší, než si myslíme. Mohou snadno dešifrovat naše gesta a mohou se rozhodnout, jestli se chtějí řídit sociálními podněty. Psi ale nepřemýšlejí o minulosti ani budoucnosti, žijí v přítomnosti. Pokud tedy budete svému psovi lhát, nebude vám věřit. 

94 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 488 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Jak správně vařit vejce na všechny jednotlivé způsoby tak, aby byla pokaždé naprosto famózní
Události247.cz
Národní rozpočtová rada hovoří o možné potřebě zvýšit daně
JakZdravě.cz
Nové mutace koronaviru a co je opravdu nezbytné o nich vědět
VědaŽivě.cz
Mozek jako součást těla zná každý z nás. Co ale bylo podnětem k jeho rozvoji, skoro nikdo neví