Všeho moc škodí, a to i dárků. Žena sdílela fotku od vánočního stromečku s hromadou dárků. Místo obdivu ale sklidila posměch a kritiku.
Dnešní doba je nesmírně konzumní. Do jisté míry za to mohou média a reklamy, které nám, často jako podprahovou informaci, nenápadně a přesto velmi agresivně vsouvají, že žít v nadbytku je normální. Běžné. Chtěné. Typickým příkladem jsou pak Vánoce.
Předvánoční shon
Zná to každý. Už dlouho před Štědrým dnem, ba i před adventním časem, začíná v obchodě pomalu, ale jistě davové šílenství. Cílem je honba za nejlepšími dárky, kterých by mělo být hlavně hodně. Tato doba bohužel nahrává i podvodníkům, kteří po obdržení peněz přestávají komunikovat. Podobnou zkušenost má také paní Marta, o které DámskýDeník psal. Každý, kdo má děti, hlavně pak malé, se těší na okamžik, až uvidí zářivé hvězdičky v jejich očích. Ano, děti milují dárečky a trhání vánočního papíru.
Hromady vánočních dárků pod stromečkem sice vypadají krásně a lákavě, ale nedá se říci, že by měly výchovný efekt. Haldy papírů, stužek a krabic, pod nimi někde v propadlišti tisíce dárků a dárečků, a dítě si stejně hraje s pár věcmi, nejčastěji s těmi nejlevnějšími. Podle deníku Forbes přitom existuje řada vědeckých studií, které dokazují, že děti si více a také déle hrají, mají-li hraček méně. Pro rozvoj fantazie a kreativity ale samozřejmě nějaké potřebují.
Vlna kritiky
S velmi nevlídnou reakcí se letos setkala paní Lenka M. (29) z Kravař. „Mám dvojčátka, holčičku a chlapečka, která slavila své druhé Vánoce. Jsou to vymodlené děti, které jsme si s manželem dlouho přáli, a i prarodiče jsou z nich na větvi. Letos jsem sdílela fotku od vánočního stromečku, pod kterým bylo opravdu nastláno. Dárků se sešlo strašně moc, od nás, babiček, strýčků, tetiček i kamarádů. Netušila jsem ale, jaké reakce přijdou,“ říká Lenka.
„Ta kritika byla brutální. Hlavně se lidé posmívali, že budeme potřebovat asi tak kamion baterií. Na svou obhajobu jsem napsala, že velkou část dárků dám samozřejmě bokem a děti je dostanou až později, klidně až příští Vánoce,“ popisuje Lenka. Samozřejmě neexistuje optimální počet dárků a každá rodina si to reguluje dle svých možností a zvyklostí. Podle webu Novinky je v posledních letech stále více populární „pravidlo 3 dárků“. Podle něj by rodiče měli pořídit věc, kterou si dítě přeje, kterou potřebuje, a třetím dárkem by měla být kniha.