Urychlovače metabolismu pro snadné hubnutí? Je nám líto, ale nic takového neexistuje

Potraviny, které podporují přirozený metabolismus, se mohou zdát perfektním řešením pro všechny, kteří touží zhubnout. Vždyť pomalý metabolismus je jedním z nejdiskutovanějších problémů, přijde-li řeč na dietu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Otázkou zůstává, zda tyto “nakopávače” metabolismu skutečně fungují, a co víc, zda vůbec existují.

Účinný metabolismus

Metabolismus sestává z mnoha chemických a fyziologických reakcí potřebných k přeměně jídla na energii pro tělo. Myšlenkou potravin podporujících metabolismus je, že tento proces urychlí“ a dají vám tak možnost sníst více jídla bez přibírání na váze. Zdravý metabolismus se však spíše projevuje účinností než rychlostí, a jídlo je pouze jedním z mnoha prvků, které mohou jeho kvalitu ovlivnit.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zázraky na hubnutí obvykle nefungují

Dalšími jsou:

  • genetika
  • hormony
  • dostatek živin
  • aktuální hmotnost a množství svalové hmoty
  • historie diet
  • úroveň stresu

Účinnost vašeho metabolismu je navíc pouze jedním ze stovek faktorů, které mají vliv na to, zda zhubnete nebo ne. Hubnutí je založeno na energetické rovnováze, neboli vztahu mezi kaloriemi, které přijmete a vydáte.

Urychlovače metabolismu

Existuje mnoho potravin, které dokáží zvýšit účinnost metabolismu a tedy spalování kalorií, od kávy a čaje přes kořeněná jídla až po chilli papričky. Abyste však dosáhli kýžených výsledků, museli byste těchto potravin sníst ohromné množství, což není příliš zdravé. Přesto však můžete výběrem jídla ovlivnit svůj metabolismus. V zásadě to znamená vybírat si potraviny, které vaše tělo dobře snáší a které nezatěžují váš trávicí ani imunitní systém. Další možností jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Protein obsažený v bílkovinách má totiž ve srovnání s tukem a sacharidy nejvyšší tepelný účinek, což znamená, že jeho zpracování a vstřebávání vyžaduje více kalorií. I proto je k hubnutí často doporučována dieta s vysokým obsahem bílkovin.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Cesta k dokonalé postavě nemusí být snadná

Kouzlo s názvem “správná životospráva”

Optimalizovat metabolismus lze kromě výběru toho správného jídla též dalšími cestami. Jedním z nejúčinnějších způsobů, kterými lze přirozeně podpořit metabolismus, je dostatečný spánek. 7 až 8 hodin spánku denně vám zajistí dostatečný odpočinek pro správné fungování celého těla. Další důležitou součástí je pohyb a cvičení. Tělo s větší svalovou hmotou spaluje v klidu i v pohybu více kalorií, protože svaly vyžadují více energie. Nakonec se snažte vyhýbat rychlému hubnutí s nežádoucím jojo efektem. Nejefektivnější je dlouhodobé hubnutí a kompletní změna životosprávy.

Jak účinně zhubnout

Vyhněte se zkratkám. Nehledejte superpotraviny, díky kterým zázračně zhubnete. Zaměřte se na celá, minimálně průmyslově zpracovaná a vysoce bílkovinná jídla plná živin a vitamínů. A co se týče kávy, zeleného čaje a chilli papriček, v jídelníčku je klidně nechte, ale nečekejte, že udělají práci za vás!

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články