„Než jsem šla ke zkoušce, musela jsem si sundat poprsenku, od té doby chodím k psychologovi.“ vypráví hroznou zkušenost studentka

Bezpečnostní rámy univerzita zavedla, protože studenti při testech podváděli a používali k tomu špičkovou elektroniku. Jenže alarm spustila i kostice ve spodním prádle.

i Zdroj fotografie: Packa/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
                   

Obrovské ponížení zažila řada studentek z Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity. Aby mohly ve škole na test, musely projít rámem na detekci kovu. Jakmile měly spodní prádlo s kosticemi, spustil se alarm. A podprsenka musela dolů. Jednou ze studentek byla i čtenářka DámskéhoDeníku Ivana. „Takovou potupu jsem ještě nikdy v životě nezažila. Musela jsem na test bez podprsenky. Úplně mě to rozhodilo,“ napsala nám do redakce.

Dokud si nesundala podprsenku, nemohla na test

Zkouškové období je pro studenty už tak psychicky náročné. „Poctivě jsem se drtila a byla jsem připravená. Myslela jsem si, že vyčerpávající týdny učení zúročím v testu. Když jsem se na něj přihlásila, nenapadlo mě, jaké trauma ještě budu muset prožít,“ uvedla čtenářka. Před tím, než se dostala do učebny, kde studenty během testu bedlivě sleduje kamerový systém, aby nemohli podvádět, musela projít rámem na detekci kovu.

Jenže se spustil alarm. Slečna Ivana si sundala pásek, náušnice i boty, ale nebylo to nic platné. „Řekli mi, že alarm spustí i kostice u podprsenky. To mě šokovalo, ale vůbec jsem nechápala, co se po mně chce. Začala jsem být hrozně nervózní, potit se a bylo mi do pláče. Zeptala jsem se, co mám dělat, přece se tam nebudu svlékat. Ale nakonec jsem musela, protože jinak mě dovnitř odmítli pustit,“ svěřila se studentka s tím, že se cítila bezradně, poníženě a trapně.

Musela vyhledat pomoc psychologa

Na toaletě si podprsenku sundala, uložila si ji ve skříňce a musela projít kolem čekajících spolužáků, než se dostala k bezpečnostnímu rámu. Tentokrát už alarm nepískal. „Bylo to velmi nepříjemné. Byla jsem v pasti a jedinou šancí, jak absolvovat test, bylo jít tam bez podprsenky. Jiný termín pro mě nebyl možný. Vůbec jsem se nedokázala soustředit. Rozbrečela jsem se. Postupně mi docházelo, co se mi vlastně stalo. Taková potupa, neúcta, ponížení,“ vypráví slečna Ivana.

Smutná studentka sedí u školních skříněk iZdroj fotografie: Freepik

Podobný nedůstojný zážitek mělo podle ČeskéhoRozhlasu na přelomu října a listopadu dalších jedenáct studentek fakulty. Kvůli stížnostem opakovaně zasedla etická komise a škola také optimalizovala nastavení bezpečnostních rámů. Případů, kdy studenti nebyli vpuštěni do testovacího centra, kde dělají zkoušky bez dohledu pedagoga, je prý už jen minimum. „Byla to opravdu děsivá zkušenost. Nemůžu se z toho vůbec vzpamatovat, takže teď docházím k psychologovi,“ svěřila se slečna Ivana.

Univerzita přitvrdila kvůli podvádění

Přísné kontroly, včetně bezpečnostních rámů, univerzita zavedla kvůli dramatickému nárůstu podvodů při písemných testech. Studenti měli využívat i špičkovou elektroniku. „Kamery v náhrdelníku, ultra mikro sluchátka hluboko v uších, antény v náhrdelníku popřípadě právě v kostici, brýle s kamerou a podobně. Na tyto případy jsme byli masivně upozorňováni poctivými studenty a žádáni právě o zpřísnění,“ cituje mluvčí České zemědělské univerzity Karlu Mráčkovou iDnes.

Co si myslíte o tom, že studentky musely podprsenky sundat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články