Ženě se po dlouhé době marného snažení konečně podařilo otěhotnět. Její těhotenství však bylo poněkud nestandardní, udivilo i lékaře.
Pro mnoho žen není snadné otěhotnět. Někdy se jim to nepodaří ani, když absolvují složitou cestu plnou frustrace i slz. Pak nezbývá nic jiného, než adopce či pěstounská péče, nebo se smířit s tím, že nikdy nebudou matkami. K těm šťastnějším, kterým se po mnoha letech marných pokusů nakonec podařilo otěhotnět, patří Rebecca Robertsová. Během těhotenství se ale dočkala ještě větší novinky.
Snahy o otěhotnění páru nevycházely
Než přivítala na svět své dítě, potýkala se Rebecca s problémy s plodností. Se svým partnerem Rhysem Weaverem se snažila otěhotnět, ale veškeré snahy vyzněly naprázdno. Lékař ženě proto předepsal lék na ovulaci, který měl k otěhotnění pomoci. A vyšlo to. Když si po nějaké době udělala těhotenský test, byli oba nadšení a šťastní. Konečně se jim začalo plnit největší přání.
Když pár vyrazil na první ultrazvukové vyšetření, byl natěšený. Poté, co na obrazovce uviděli své dítě a poslechli si krásný, stálý tlukot srdce, řekl jim porodník, že čekají jedno dítě. „Vzpomínám si, jak jsem odcházela z prvního vyšetření a byla jsem tak šťastná,“ vzpomíná Rebecca. O pět týdnů později, když byla ve třetím měsíci těhotenství, šla na ultrazvuk znovu.
Na ultrazvuku bylo něco nestandardního
Tentokrát si však lékařka všimla na monitoru něčeho nestandardního. „Myslela jsem, že se stalo něco strašného,“ říká Rebecca. Pro samotnou lékařku to byla šokující situace. Jde totiž o velmi vzácný úkaz. Nastávající matce pak sdělili, že čeká dvojčata. Ale nebylo to tak, že by jedno z dětí přehlédli na prvním ultrazvuku. Dvojčata byla počata s třítýdenním odstupem. Lékařsky se tomu říká superfetace.
„Superfetace je situace, kdy se druhé těhotenství implantuje několik dní nebo týdnů poté, co došlo k prvnímu těhotenství. Nové vajíčko je oplodněno novou spermií,“ vysvětluje specialistka na mateřskou a fetální medicínu Lisa Thielová. Podle ní je tento jev vzácný, protože u těhotných žen se v těle uvolňují hormony, které brání další ovulaci i průniku spermií do dělohy.
Radost vystřídal smutek a obavy
Prvotní překvapení a následnou radost Rebeccy a Rhyse ale vystřídal smutek a obavy. Lékaři je upozornili, že vzhledem k časovému odstupu početí je možné, že mladší z dětí nemusí přežít. Byli zlomení. Navíc během těhotenství přestalo mladší z dětí správně růst kvůli problémům s pupeční šňůrou. Porodníci se rozhodli, že bude nejlepší, když vyvolají ve 33. týdnu porod.
Když se dvojčata Noah a Rosalie narodila, vážil chlapec přes 4 kilogramy a holčička 2,7. Noah strávil tři týdny na jednotce intenzivní péče, zatímco jeho sestra byla převezena do speciálního zdravotnického zařízení, v němž musela být přes tři měsíce. „Pohled na oddělená dvojčata nám zlomil srdce,“ popisuje okamžiky, kdy každé z dětí bojovalo o život v jiné nemocnici, Rebecca.
Dvojčata mezi sebou mají pouto
Nakonec se však čtyřčlenná rodina konečně dočkala. Dorazili domů. Od té doby jsou dvojčata nerozlučná. Mají mezi sebou zvláštní pouto. „Když je položíme vedle sebe, jako by se okamžitě poznali, natáhnou k sobě ruce a dotknou se svých tváří, a to je prostě ta nejkrásnější věc,“ říká šťastná Rebecca.
Co říkáte na tento zvláštní případ otěhotnění?