Matka samoživitelka uklízela prostory velké právnické firmy dva roky a nikdy se žádné stížnosti neobjevily. Kvůli banální prkotině ale všechno nabralo velmi rychlý obrat.
Důvody ukončení pracovního poměru mohou být různé, ale většinou jde o běžné snižování stavů, neuspokojivé výsledky či porušení pracovní kázně zaměstnancem. Každopádně firma musí mít opravdu dobrou a právně podloženou záminku k tomu, aby svého pracovníka propustila. Jedna uklízečka ale dostala padáka z opravdu bizarního důvodu. Teď se se svým zaměstnavatelem soudí.
Snědla malý sendvič a dostala výpověď
Svobodná matka Gabriela Rodriguezová pracovala zhruba dva roky v britské úklidové společnosti Total Clean. Ta své služby mimo jiné poskytuje i právní firmě Devonshires, jejíž kanceláře uklízečka měla na starosti. Jenže pak došlo ke zvláštnímu incidentu, který ji stál místo. Uklízela místnost, kde se předtím konala porada a kde zůstaly podnosy se zbytky jídla, které putovaly do koše.
Jeden nakousnutý sendvič, který se prodává za 45 korun, však uklízečka snědla. „Muselo tam být asi pět táců se zbytky jídla, včetně lupínků a sendvičů, a já si vzala jen jeden malý s tuňákem a okurkou uvnitř,“ řekla Rodriguezová serveru DailyMail. Právnickou společnost to však popudilo. Stěžovala si u zaměstnavatele ženy a ten ji bez skrupulí vyhodil. Zdánlivě banální prkotina přišla uklízečku celkem draho.
Uklízečka se bude bránit soudní cestou
Zvláštní je také důvod ukončení pracovního poměru. Podle úklidové firmy si Rodriguezová vzala majetek klienta bez oprávnění nebo rozumného důvodu. „Způsob, jakým se mě zbavili, byl hrozný. Týden mi nikdo nic neřekl a pak najednou přišel manažer s člověkem z personálního, musela jsem odevzdat průkazku a okamžitě odejít. Řekli mi, že to bylo proto, že jsem si vzala sendvič bez dovolení. Nemohla jsem tomu uvěřit,“ vypráví uklízečka.
Vyhozená zaměstnankyně, která přišla do Velké Británie z Ekvádoru, je přesvědčená, že dostala výpověď neoprávněně. Hodlá se proti tomu bránit u soudu. Spolupracuje s organizací United Voices of the World, která se zabývá problematikou zaměstnávání migrantů. „Není neobvyklé, že se s uklízečkami zachází jako se špínou, kterou uklízejí. Vždy se ale proti tomu bráníme,“ cituje prohlášení organizace web TheGuardian.