„Naše babička měla za měsíc účet i 500 Kč za to, že pila vodu. Měla jsem to za vtip.“ přiblížila poměry v domově senioru vnučka

Sehnat pro prarodiče místo v domově důchodců je hodně složité. Spousta rodin proto moc nehledí na to, kolik si za pobyt tato zařízení naúčtují. Někdy jde o nehorázné platby.

i Zdroj fotografie: Vlastní tvorba Abc media
                   

Rodiny, které svěřují staré rodiče nebo prarodiče do domovů důchodců, by se měly mít na pozoru. Ne všechna zařízení totiž naplňují všeobecné představy o tom, že poskytují lidem na stará kolena bezpečné útočiště. Přesvědčila se o tom i čtenářka DámskéhoDeníku Lucie K. z východní Moravy. „Když jsem se podívala na vyúčtování, které na vyžádání babička od domova dostala, nevěřila jsem vlastním očím. Je neuvěřitelné, jak ji odírají,“ napsala nám do rekce.

Seniory zřejmě berou pěkně na hůl

Za svou babičkou dochází naše čtenářka do domova důchodců pravidelně. Nikdy se ale nezajímala o to, za co všechno se tam platí. „Nenapadlo mě to. Předpokládala jsem, že babička hradí pobyt a stravu, podobně jako třeba v hotelu. Když jsem viděla účty, měla jsem to za vtip. Proboha, vždyť oni si účtovali i pětistovku za pitný režim,“ svěřila se paní Lucie s tím, že prádlo babičce prala sama, nakupovala jí vše potřebné a obstarávala rovněž vyzvedávání léků.

O který domov pro seniory se jedná vnučka nespecifikovala. Položky, na které ve vyúčtování narazila, ji ale šokovaly. „Nevím, co si o tom mám myslet. Babička platí za praní prádla, což je nesmysl, protože jí peru já. Stejně tak jí nosím kartony minerálek. Strhávali jí peníze i za použití mikrovlnky nebo sporáku. Jsem si jistá, že babička si rozhodně nic nevaří, už má své roky a jen těžko by to zvládala. Působí to na mě tak, že tam seniory, slušně řečeno, prostě berou na hůl,“ svěřila se paní Lucie.

Babička nechce, aby si vnučka šla stěžovat

Co všechno se může dít za zavřenými dveřmi domovů důchodců odhalila nedávno ministerská kontrola ve zlínském penzionu pro seniory Hvězda. Podle SeznamZpráv vedení domova nezákonně ze stařečků tahalo tisíce korun měsíčně. 500 korun za úklid a mytí oken, 465 korun za praní prádla a záclon, 500 korun za správu a údržbu nemovitosti, 510 korun za celodenní pitný režim nebo 200 korun za vyhotovení měsíčního vyúčtování,“ cituje server z protokolu o inspekci s tím, že některé poplatky hradí domovům důchodců stát. Hvězdě krajský úřad podle ministerstva odebral licenci.

Vnučka s babičkou popíjí kávu iZdroj fotografie: Freepik

Paní Lucie neví, jak bude situaci řešit. „Babička nechce, abych si šla stěžovat. Obává se, že by se jí pak mohli nějak mstít. Chápu ji, ale takhle to nechci nechat,“ svěřila se. Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého, jsou částky za úklid nebo praní prádla už součástí platby za ubytovací služby a nelze je znovu zpoplatnit. „Platba 500 korun za správu a údržbu nemovitosti je naprosto neuvěřitelná. Úplný nesmysl. To samé celodenní pitný režim za 510 korun měsíčně. To vůbec nevím, co si pod tím představit,“ řekl serveru Horecký.

Co si myslíte o platbě za pitný režim nebo za údržbu nemovitosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články