Holčička byla přímo ve třídě terčem šikany ze strany pedagoga. Člověka, který by jí měl předávat co nejvíce znalostí a dovedností a být jí jakýmsi morálním vzorem.
Když posíláte dítě do školy, doufáte, že tam je v bezpečí. Jenže šikana na školách je mnohem běžnější, než si dokážete představit. A to nejen mezi žáky, ale týká se i učitelů. Z dat projektu Mapa školy vyplývá, že ve třídách na druhém stupni základních škol se s šikanou běžně setkává 40 procent žáků. Nejčastěji jde o slovní útoky. Každý den je atakováno třináct procent dětí.
Učitel se nedokázal ovládat
Agresory nejsou pokaždé jen spolužáci, někdy jde o pedagogy. Jako v případě jedné z ruských škol. Při hodině angličtiny si osmiletou žačku při zkoušení u tabule vychutnal její učitel. Zahrnul ji spoustou otázek, což není nic neobvyklého. Zjevně nervózní dívka na některé dotazy nedokázala odpovědět. Učitel namísto podpory nebo vysvětlení tlačil na žákyni čím dál víc. Vypadalo to, jako kdyby byla u výslechu.
Vrcholem bylo, že se dívce začal posmívat před celou třídou. I když už měla slzy na krajíčku, dál ji zesměšňoval a šikanoval. Jeho agresivita rostla. Byl stále útočnější a nedokázal se ovládat. V jednu chvíli začal z nepochopitelných důvodů holčičku silně šťouchat do hlavy. Pravděpodobně agresivní pedagog vycházel z nějakých jiných učebních osnov než jeho normálně zkoušející kolegové.
Reakce dívky učitele překvapila
Ve třídě houstla atmosféra. Spolužáci dívky seděli a ani nedutali. Chování jejich učitele je vyděsilo. Když pedagog zatahal holčičku za ramena, už jeho ponižování a útoky nemohla vydržet. Její odvážná reakce zaskočila i samotného agresora. Dívka ho nakopla do rozkroku. Zaskučel a držel si postižené místo. Jedno z dětí natočilo celý incident na mobilní telefon a zveřejnilo ho na sociálních sítích.
V současné chvíli už video není dostupné. Jak škola celý incident vyřešila a zda pedagog stále učí, není jasné. S ohledem na běžnou šikanu ve školách je dobré sledovat, zda dítě nejeví nějaké známky psychického zneužívání. Může to být snížené sebevědomí, agresivita, nechuť ke škole, úzkost, deprese, problémy s chováním, se spánkem, izolace, sebedestruktivní chování. Pokud si toho všimnete, vyhledejte odborníka.