Úchvatný pohled na zřetelný předěl mezi sladkou říční vodou a slanou vodou oceánu

Některé fotografie nebo videa obletí doslova celý svět a stanou se virálními. Na jednu stranu může autora těšit, že se jeho dílo, často přes jeho očekávání, těší takové pozornosti, ale na druhou stranu se jeho původní úmysl může zdeformovat a dílo mohou doprovázet například naprosto nesprávné informace.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V roce 2015 pořídila jedna Američanka v rámci své dovolené video, na němž je vidět trajekt, kterým se plavila, a také povrch vodní hladiny, kde trajekt proplouval. Na videu je zachycen pozoruhodný úkaz, kdy je oceán jakoby podélně rozdělen a v jedné části od předělu je průzračná, modrá oceánská voda a v druhé zakalená sladká říční voda. Záběry byly pořízeny v průlivu Georgia poblíž kanadského města Vancouver, kde se vody řeky Fraser mísí s vodami průlivu, který ústí do Tichého oceánu neboli Pacifiku.

iZdroj fotografie: Pixabay
Naše planeta je bohatá na vodní hladiny

Virální osud videa

Brzy po zveřejnění se video začalo lavinovitě šířit a zároveň jej začali zveřejňovat různí lidé se zavádějícími texty, a to v různých jazycích. Jen zřídka dnes toto video najdete se správným a realitě odpovídajícím původním označením „Když řeka potká oceán“. Tento jedinečný úkaz se totiž některým lovcům senzací zřejmě nezdál dostatečně zajímavý, tak jej změnili buď na místo, kde se setkávají a nemísí vody Tichého a Atlantského oceánu, případně jen obecně vody dvou oceánů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Jsou místa, kde se vodní hladiny setkávají

Ačkoliv autorka videa dosáhla smazání některých videí na jedné z nejznámějších platforem pro sdílení videí, přesto není v jejích silách šíření videí s nesprávným názvem zcela zabránit.

Tajemství úkazu na soutoku

Jedna věc je, že při pozorování soutoku a viditelného předělu se zdá, že se vody řeky a oceánu navzájem skutečně vůbec nemísí. Pokud bychom však měli možnost nahlédnout pod hladinu, viděli bychom, že tam vypadá situace poněkud jinak. Oblast kolem předělu totiž právě vytváří prostor pro mísení sladké a slané vody. Slaná voda má větší hustotu a sladká je lehčí. Proto stoupá vzhůru a slaná zůstává pod ní.

Při mísení se dole vytváří usazenina neboli sediment. Fascinující vizuální rozdíl na hladině je způsoben odlišnou hustotou vod, obsahem soli, teplotou a v podstatě je přirovnatelný k tomu, když se v průhledné láhvi viditelně oddělí voda a olej. 

Zdroj: DailyMotion
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články