Týraní lvi, kteří neznali nic jiného než klec a dril v manéži, po 8 letech poprvé okusili svobodu. Pod videem lidé zachráncům děkují

Když ochránci zvířat zrealizovali dlouho připravovaný zátah na cirkusy, překvapily je děsivé podmínky, v nichž zvířata musí přežívat téměř celý svůj život.

Smutný lev v kleci i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tradiční cirkusy se stávají spíš okrajovější zábavou pro dětské publikum. Malé návštěvníky lákají zejména vystoupení cvičených exotických zvířat. Podmínky, ve kterých ale musí lvi, tygři nebo sloni přežívat, nejsou v některých případech ideální. Na podezřelé cirkusy si posvítili ochránci zvířat. Dlouho připravovali záchrannou akci. Když k ní došlo, i otrlé záchranáře vyděsilo, v jakých podmínkách byla zvířata chována.

Byli jen v kleci nebo v manéži

Záměrem ochránců bylo prosadit u úřadů zákaz guatemalských cirkusů a zachránit co nejvíce týraných zvířat. Převézt do bezpečí se nakonec podařilo desítky zvířat. V jednom z cirkusů narazili i na devět tygrů a dva lvy – desetiletou Tanyu a o rok mladšího Tarzana. Zbědovaná zvířata strávila celý život v nevelkých klecích nebo v manéži, kde bavila diváky. Pro majitele byla jen zdrojem příjmů.

Mezi oběma lvy, kteří byli neustále spolu, vzniklo velmi silné pouto. Tanya s Tarzanem se narodili v zajetí a od útlého věku byli cvičeni jako cirkusové atrakce. Podle ochránců, kteří zvířata v zajetí objevili, byl jejich život v cirkuse tristní. Lvi i tygři byli neustále týráni, což se projevilo na jejich zdravotním stavu. Během osmi let, kdy byli cirkusovou atrakcí, Tarzan utrpěl devastující zranění.

Život se jim obrátil vzhůru nohama

Na lva totiž zaútočil tygr. Záchranáři nemohli uvěřit tomu, že se zvířatům nedostalo veterinární péče. Tarzan měl spodní ret odtržený od čelisti a stále mu u brady visel. Také měl neošetřené zanícené zuby, což prý bývá u cirkusových šelem běžné. Bez šrámů nebyla ani Tanya, která svého kamaráda v boji bránila. Na tlamě, uších a zádech má spoustu jizev.

Lev a lvice iZdroj fotografie: Depositphotos

Zásah ochránců převrátil život lvů naruby. Absolvovali veterinární ošetření, a když se uzdravili, byli převezeni do nové rezervace v Jižní Africe, kterou provozují ochránci zvířat. Z klece a každodenního drilu v manéži se najednou ocitli na svobodě. Poprvé Tanya s Tarzanem ucítili pod tlapkami dotek trávy a seznámili se s dalšími lvy. I když zpočátku trochu váhali, nakonec byli ze svého nového domova nadšení. Video z jejich osvobození rychle obletělo svět a už má přes 5 milionů zhlédnutí. Lidé jejich zachráncům děkují.

Co říkáte na podmínky zvířat chovaných v cirkusech?

Zdroj: TheDodo
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články