Otěhotněla, když byla ve 3. týdnu těhotenství. Miminka porodila najednou, mladší ale muselo zůstat na JIP

Páru, který se dlouho neúspěšně pokoušel o dítě, pomohla reprodukční klinika otěhotnět. Jenže pak se stalo něco výjimečného. Nastávající matka ani lékaři tomu nemohli uvěřit.

Těhotenský ultrazvuk i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spousta párů sní o tom, že se stanou rodiči. O zplození potomka se ale snaží marně třeba i dlouhá léta. Ženám se prostě nedaří otěhotnět. Někdy musí na pomoc přispěchat lékařská věda, aby se to podařilo. Návštěva kliniky asistované reprodukce může být stresující, ale možná také jediná šance, jak vlastní dítě počít. Většina párů má zkreslené představy o tom, jak proces umělého oplodnění probíhá. A některé mohou být doslova šokovány výsledkem.

Těhotná žena znovu otěhotněla

Neobvyklé překvapení čekalo na takové klinice na devětatřicetiletou Rebeccu Robertsovou a jejího partnera Rhyse Weavera z anglického Wiltshiru. Snažili se o dítě už několik let, ale neúspěšně. Pak se rozhodli pro umělé oplodnění. Byli nadšení, když se po absolvování lékové terapie na podporu plodnosti ukázalo, že žena otěhotněla a čeká chlapečka. Docházela na pravidelná vyšetření a vše se zdálo být na dobré cestě. Jenže pak se stalo něco velmi neobvyklého. Zaskočilo to i zkušené lékaře.

Rutinní ultrazvukové vyšetření ve 12. týdnu těhotenství odhalilo, že všechno není tak, jak nastávající rodiče i zdravotníci očekávali. Ukázalo se, že na cestě je i druhé dítě, holčička. „Bylo to opravdu šílené, když mi řekli, že dítě není jen jedno, ale dvě,“ vzpomíná budoucí matka. Ještě zajímavější ale bylo, že děti byly různě staré. „Mezi oběma dětmi je třítýdenní rozdíl. Holčička byla počata 21 dní po svém bratříčkovi,“ dodala.

Mladší z dvojčat nemuselo přežít

Nezvyklé těhotenství zaskočilo i lékaře, kteří se s tak ojedinělým případem setkávají jen velmi zřídka. Jde o takzvanou superfetaci, což je stav, při němž dochází k druhému novému otěhotnění během už probíhajícího raného těhotenství. Existuje ale možnost, že mladší z dětí nepřežije. Lékaři o tom, že okolnosti hrají proti holčičce, řekli rodičům. „To, co přišlo po otěhotnění, nebylo pořád šťastné, jak očekáváte. Bylo to docela děsivé těhotenství,“ vypráví Rebecca.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Rebecca Roberts (@roberts.supertwins)

Dvojčata Noah a Rosalie se narodila ve stejný den. Holčička byla menší, vážila skoro o polovinu méně než její bratr a měla zdravotní komplikace. Musela být umístěna na jednotce intenzivní péče, ale po třech měsících si ji šťastní rodiče mohli vzít domů. Jsou to moje superdvojčata. Každý den se na ně dívám a říkám si, jaké mám štěstí,“ vypráví nadšená novopečená matka. „Chtěli jsme miminko a snažili jsme se o to několik let. Nakonec jsme byli obdarováni dvěma dětmi. To čekání stálo za to,“ dodává.

Co říkáte na to, že žena znovu otěhotněla během těhotenství?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články