Teenager zachránil život půlročního kojence, který přestal dýchat. Na rozdíl od dospělých zachoval duchapřítomnost

Šestnáctiletý chlapec díky svým znalostem zachránil dítě před smrtí. Ve škole totiž absolvoval kurz první pomoci a v krizové situaci se zachoval přesně tak, jak bylo třeba.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Středoškolský student, který si přivydělával v restauraci, se stal z minuty na minutu hrdinou. Zachránil totiž život půlročnímu kojenci. Vzpomněl si na kurz první pomoci, jejž absolvoval v rámci školní výuky. Díky osvojeným dovednostem v kritickém okamžiku nezpanikařil, zachoval klidnou mysl a na rozdíl od dospělých dokázal dítěti pomoci.

Matka křičela, že kojenec nedýchá

Byl to obyčejný den v thajské restauraci ve floridském městě Crestview. Šestnáctiletému studentovi Savionu Harrisovi právě končila směna a chystal se odejít domů. Náhle ale seběhla ze schodů vedoucích z patra majitelka restaurace a nesla v náručí svého šestiměsíčního syna Maxe. Plakala a křičela, že chlapeček nedýchá.

Kojenec z nedostatku kyslíku začal modrat. Jeho otec zavolal záchranku. Bezradní rodiče nevěděli, co mají dělat. Savion si ale vybavil postupy poskytnutí první pomoci, které se naučil v kurzu ve škole. Rozhodl se převzít iniciativu. „Vzal jsem jí dítě z náručí a položil jsem ho na stůl. Bylo modré a nedýchalo. Začal jsem ho resuscitovat,“ popisuje student kritický okamžik.

Byla to chvilka, ale velmi intenzivní

Bylo obdivuhodné, jak racionálně šestnáctiletý student jednal. „Dvakrát jsem dítěti zmáčkl hrudník, pak se vzpamatovalo, začalo dýchat a plakalo. Vracela se mu i barva. Trvalo to jen chvilku, ale bylo to pár hodně intenzivních minut,“ dodal Savion. V tu chvíli dorazila záchranka. Bezprostředně po svém hrdinském činu byl student rád, když záchranáři převzali péči o kojence.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Savion studuje na Crestview High School, kde se naučil první pomoc ve školním zdravotnickém kurzu. Ten je součástí společného vzdělávacího programu s univerzitou a má za cíl přilákat studenty k lékařským oborům. „Jsem velmi pyšná na to, že jeden z mých studentů zareagoval v nouzové situaci správně a jednal,“ uvedla instruktorka kurzu Tammy McKenzie.

Student by se rád stal zdravotníkem

 V Savionovi jeho zkušenost zanechala naději, že pokud se příště ocitne v situaci, kdy někomu půjde o život, bude si jistější. „Myslím, že příště budu rychlejší a nebudu tak nervózní,“ poznamenal. Poté, co ukončí studium na střední škole, by chtěl pokračovat na lékařské fakultě Floridské univerzity. Savion doufá, že získá vysokoškolský titul, který mu umožní stát se zdravotníkem na traumatologii.

Jak moc ovládáte poskytnutí první pomoci?

Zdroj: TheSun

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Jablka z obchodu nestačí opláchnout čistou vodou. Pro zbavení „atraktivního povlaku“ je potřeba víc
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Chrápání: jaké jsou jeho příčiny a jak se ho zbavit
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení