Vesničku na jižní Moravě proměnila v galerii uměleckých děl: Babička Anežka začala s malováním až v důchodu, přesto ji zná celý svět

Na mnohých domech malebné vesničky je vidět podpis devadesátileté umělkyně. Přestože pracovala celý život v zemědělství, nakonec mohla svůj talent naplno rozvinout.

babička i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tradice a místní zvyky postupně mizí. Ale i v Česku jsou ještě oblasti, kde je lidé pečlivě dodržují a předávají se z generace na generaci. Náves jihomoravské vesnice Louka zdobí unikátní kaplička z osmnáctého století. Její výjimečnost spočívá v tom, že je pokrytá nádhernými ornamenty. Na jednu z dominant obce je namalovala devadesátiletá Anežka Kašpárková. Na její výtvory se jezdí dívat lidé z celé země.

Babičku z Moravy zná celý svět

Fasády kapličky i okolních domů zdobí vzory v modré barvě, která je typická pro oblast Slovácka. Umění Anežky vycházelo ze srdce. Nechala se inspirovat také tradičními moravskými motivy. Její výtvory se staly symbolem vesničky, která se díky tomu stala vyhledávanou turistickou atrakcí. Šikovná lidová malérečka z Louky se proslavila po celém světě a psala o ní renomovaná světová média.

Za to, že vlastnoručně zkrášlila domky sousedů nebo kapličku, si babička nevzala nikdy ani korunu. Věřila totiž, že obrazy jsou pro radost a v jejím umění by se o penězích nemělo mluvit. I ve velmi úctyhodném věku, kdy se jí třásla ruka a bolely ji nohy i záda, se ale svého koníčku nevzdala. Její životní elán byl obdivuhodný. Každý den se Anežka snažila, aby byl svět o něco krásnějším a lepším místem pro život.

S koníčkem začala až v důchodu

S malováním neopakovatelných ornamentů na fasády začala Anežka až po odchodu do důchodu. Do té doby pracovala v zemědělství. Malování ale měla vždy ve svém srdci a teď měla možnost se svému koníčku věnovat. Na začátku zdobila talíře, vyráběla slámová vajíčka a vánoční ozdoby. Postupem času došlo i na fasády. Aby byly její malby opravdu tradiční a správné, sama si vyhledávala veškeré dostupné informace.

Zveřejnil(a) MARILART di Marialaura Pedone dne Sobota 25. října 2014

Během čtyřiceti let ozdobila skoro každý dům ve vesnici. Přes zimu si odpočinula, načerpala inspiraci a s příchodem jara se znovu dala do zkrášlování okolí svými květinovými motivy. Všichni z jihomoravské Louky Anežku znali a mluvili o ní s láskou a úctou. S malováním pokračovala i v pokročilém věku, až do své smrti v roce 2018. A protože se tradice předávají, v jejím umění v současnosti pokračuje další místní malérečka.

Co říkáte na to, jak babička ozdobila vesnici?

Zdroj: Liputan
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články