Zcela jistě neexistuje nic horšího, než když se rodič dívá do hrobu svého dítěte. A přesto musí napnout síly a najít způsob, jak se s tragedií vyrovnat.
Postihuje častěji chlapce
Syndrom náhlého úmrtí kojenců děsí rodiče i lékaře. Je totiž záhadou a ani při následné pitvě se obvykle nezjistí jasná příčina smrti miminka. Syndrom náhlého úmrtí je uveden jako příčina smrti u osmi procent z dětí, které zemřou do jednoho roku života. Zhruba dvě třetiny z nich jsou chlapci. Osmdesát procent dětí umírá na syndrom náhlého úmrtí dřív, než se dožije šesti měsíců a bývají častěji z rodin, kde je více dětí.
Během let bylo vypozorováno několik rizikových faktorů, které mohou představovat pro kojence nebezpečí. Lékaři se domnívají, že riziko náhlého úmrtí zvyšuje spaní na bříšku. Ideální je spaní na zádech na pevné podložce bez dráždivých předmětů v postýlce. To mohou být například plyšáci. Také doporučují spaní v samostatné postýlce, nikoli v jedné posteli s rodiči. Často doporučované monitory dechu náhlým úmrtím podle odborníků nemohou zabránit.
Syndromu náhlého úmrtí kojenců nepředcházejí žádné zjevné zdravotní potíže dítěte a na příčinu úmrtí neodhalí s jistotou ani následné posmrtné vyšetření. Podle současných poznatků se jako nejpravděpodobnější příčiny jeví náhlá zástava dechu, nebo porucha srdečního rytmu. V České republice každý rok umírá v důsledku náhlého syndromu úmrtí kojenců průměrně 22 dětí do jednoho roku.