Studenti ve škole objevili můru gigantických rozměrů. Naposledy byla spatřena v roce 1890

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Gigantická můra rodu Endoxyla – Endoxyla cinereus – nemá v češtině své vlastní jméno. Jedná se o druh gigantické můry, která se vyskytuje v Austrálii a na Novém Zélandu. Poprvé byla objevena a popsána roku 1890 a od té doby ji příliš lidí nespatřilo. K náhodnému objevu došlo začátkem května letošního roku na půdě australské školy Mount Cotton. Fakt, že se jedná o velmi významnou událost, značí i pozornost, která je nálezu věnována (informace se objevila i v New York Times).

Největší můra na světě

Endoxyla cinereus je největší zaznamenanou můrou na světě. Její váha dosahuje až 30 gramů a rozpětí křídel se pohybuje od 20 – 25 centimetrů; průměrně 23 centimetrů. Samci a samice se liší zejména velikostí, kdy samice dosahují až dvojnásobné velikosti, nebo tím, že samice neumí létat. (respektive jsou tak velké, že jsou letu neschopné). Životní cyklus těchto pozoruhodných motýlů je lidskému oku převážně skrytý.

iZdroj fotografie: John Robert McPherson / Creative Commons / CC-BY-SA
Endoxyla cinereus – samička

Samička klade kolem 20 tisíc vajíček, ze kterých se líhnou larvy – witchetty grub. Ty se následně zavrtávají do eukalyptových stromů, kde se vyvíjejí. Po roce se prokoušou napovrch kmene, spustí se na zem a živí se kořeny stromu. Během zakuklení procházejí obrovskou proměnou – stávají se z nich gigantické můry. Bezprostředně po vyklubání samečci vyhledávají samičky, aby se spářili a samičky nakladly vajíčka. Poté můry umírají.

iZdroj fotografie: John Robert McPherson / Creative Commons / CC-BY-SA
Larvy – witchetty grub

Úžasný nález na školním pozemku

Začátkem května letošního roku objevili dělníci pracující na stavbě nové školní budovy gigantickou můru Endoxyla cinereus. Jednalo se o samičku. Bezprostředně po vyfotografování tohoto impozantního nálezu vrátili můru zpět do volné přírody. Jak jsme uvedli výše, můry nežijí příliš dlouho, protože proces kopulace (a následné kladení vajíček) je energeticky velmi náročný.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Mount Cotton State School

Škola byla po objevu můry uzavřena a žáci si tak výjimečný hmyz nemohli prohlédnout. Učitelé ale nezaháleli a zadali dětem úkol, a sice napsat o nálezu esej. Ti činorodější prý psali o „invazi obřích můr“, a také o tom, že jejich paní učitelku obří můra „sežrala“. Ředitel školy, Meagan Steward nález shledal rovněž působivým, ovšem podotkl, že se běžně v oblasti setkávají i s jinými zvířaty – koalami, hady, vačicemi, klokany, kachnami, nebo želvami.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články