Strýček Skrblík: Lakomý muž se chtěl nechat pohřbít i se svými penězi

Chamtivost je charakterová vada, která může zastínit i ty příznivější vlastnosti člověka. Ohrožuje partnerské i rodinné vztahy a přináší život v neustálém strachu a obavách o svůj majetek.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Jediným cílem lakomců se postupem života stává hromadit svůj majetek. Jejich vztah k penězům je jedinečný, při utrácení i malého množství mívají záchvaty paniky. Takový život je ale nepříjemný i pro jejich okolí, zejména pokud se jedná o životního partnera. Živým důkazem takového chování je příběh dámy, která prožila celý svůj život vedle lakomého manžela.

iZdroj fotografie: Pixabay
Co dělat s naspořenými penězi?

Manželka žila v bídě, on hromadil peníze

Lakomství jejího muže bylo legendární. Měl rád peníze, rád je schraňoval, ale bál se utratit byť jen jediný cent s rizikem ztráty. Chtěl se stát velmi bohatým, prosperujícím občanem, a byl ochoten tomu obětovat i své zdraví. Zároveň ale nepřicházelo v úvahu, aby se o peníze podělil se svou ženou nebo například přispěl na charitu. Peníze chtěl jen a jen pro sebe.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pro mnoho lidí jsou peníze úplně vše

Jednoho dne muž onemocněl. Lékaři ohledně jeho uzdravení nebyli příliš optimističtí. Sdělili mu, že už mu mnoho života nezbývá. To ale jen prohloubilo mužovu chamtivost – usmyslel si, že se nechá pohřbít i se svými penězi. Nesnesl totiž pomyšlení, že by jeho peníze přinesly užitek jiné osobě než jemu samotnému, i když se jednalo o jeho vlastní manželku, která s ním celý život žila v bídě. Navíc trpěl představou, že si peníze bude moci užít i v posmrtném životě.

Manželka na jeho prosbu vyzrála

Po naléhání manželka nakonec souhlasila, že jeho poslední přání splní. Když muž zemřel, obřad probíhal v místním kostele. Vdova seděla na lavici celá v černém, před ní rakev se zesnulým manželem. Když už se chystali rakev zavřít, požádala je o chvíli strpení. Vzala malou krabičku od bot, kterou s sebou přinesla, a vložila ji do rakve.

iZdroj fotografie: Pixabay
Muž si je chtěl vzít doslova do hrobu

Když se ostatní ptali, co v krabičce bylo, žena odpověděla, že jako dobrá křesťanka chce dodržet slib a pohřbít manžela i s jeho penězi. Její kamarádka, která o lakomství jejího manžela věděla, žasla a chtěla vědět, jak se jí povedlo vtěsnat celé jeho jmění do tak malé krabice. Vdova se ale vůbec nenechala rozrušit.

Odpověděla, že už dřív počítala s tím, že vmístit všechny peníze do rakve by byl problém. Proto nechala všechny peníze po manželovi převést na svůj účet a svému zesnulému manželovi napsala šek, který do krabičky vložila.

Jak je definováno lakomství?

Prostřednictvím mazané a chytré myšlenky našla žena způsob, jak si peníze užít a zároveň ctít žádost jejího manžela. Podle psychoanalytiků je lakomství definováno tím, že člověk neumí dávat, pouze přijímat. To se projevuje i v partnerských vztazích, přístupu k informacím nebo i v pomoci ostatním. Celý život se tito lidé točí jen kolem toho, co mají, a snaží se ve svém jednání najít ospravedlnění.

iZdroj fotografie: Pixabay
Většího lakomce patrně na světě nebylo

Samozřejmě v době, kdy na tom nejsme ekonomicky nejlépe, zacházíme s finančními prostředky šetrněji. I za cenu toho, že nás okolí bude vnímat jako lakomce. Ve většině případů se ale snažíme zlepšit naše hospodaření s penězi místo toho, abychom se na nich stávali závislými a nedokázali se s nimi rozloučit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články