Pro západní civilizaci poněkud svérázné sociologické závěry přinesla studie amerických vědců. Pokud má žena víc manželů, snadněji se brání ekonomickým a sociálním krizím.
Model, kdy se muž a žena vezmou, mají spolu děti a spokojeně žijí až do smrti, je pro západní civilizaci v podstatě tradiční norma. Je tedy téměř nepředstavitelné a nemyslitelné, že by v manželství mohlo být současně víc lidí než jenom dva. Podle studie, o níž informuje odborný časopis ScienceDaily, jsou ženy v polyandrických svazcích prý šťastnější a pozitivní vliv to má i pro jejich potomky.
Mnohomužství je pro lidstvo výhodné
Ve většině států světa dokonce i právní normy počítají s tím, že je normální a legální mít současně jen jednoho manžela. Existují ale i země, kde je obvyklé mít více manželek a dokonce i více manželů. Přestože mnohoženství je mnohem rozšířenější než mnohomužství, existuje podle vědců z Kalifornské univerzity v Davisu předpoklad, že druhá z variant manželství je pro lidstvo pravděpodobně výhodnější.
Vědci sbírali dvacet let údaje v jedné západotanzánské vesnici v údolí Rukwa a přišli s pozoruhodnou studií. Podle nich je dobře známo, že muži mají reprodukční prospěch z toho, že mají více manželek. Jaké důvody by měly mít v opačném případě ženy, však nebylo zřejmé. Výzkum se proto zaměřil právě na to a zjistil, že i pro ženy je prospěšné, když mají více manželů. Mohou se tak snadněji bránit ekonomickým a sociálním krizím.
Vícenásobné manželství je moudrá strategie
Ženy v takových svazcích rodí více dětí a efektivněji se jim daří udržet potomky naživu. Dobře je totiž zaopatřily. Bonusem je i to, že s jejich výchovou ženě pomáhají všichni manželé. „Naše práce naznačuje, že vícenásobné manželství může být pro ženy moudrou strategií tam, kde jsou těžké životní potřeby a kde se ekonomická produktivita a zdravotní stav mužů může v průběhu života radikálně měnit kvůli náročným podmínkám prostředí,“ uvádí ve studii antropoložka Monique Borgerhoff Mulderová.
La polyandrie, vous connaissez ?
En Afrique du Sud, les hommes sont légalement autorisés à avoir plusieurs femmes, mais les femmes ne peuvent pas avoir plusieurs maris. Cette injustice fait l’objet d’une proposition de loi… qui dérange pas mal de monde 😑#Quotidien pic.twitter.com/4WnHfAozib— Quotidien (@Qofficiel) June 8, 2021
Polyandrie je legální v některých afrických, asijských a jihoamerických zemích. Nejvíce takových rodin je v Indii mezi Pandávci. Web DailyMail například informoval o mladé ženě z jedné severoindické vesnice, která se vdala za pět bratrů svého prvního manžela. Každou noc tráví s jiným ze svých manželů a ani neví, který z nich je otcem jejího syna. „Zpočátku to bylo trochu trapné, ale nemám mezi svými manžely žádné preference,“ svěřila se.